Telefony komórkowe nie wywołują guza mózgu?

Używanie telefonów komórkowych nie jest kancerogenne i nie grozi zachorowaniem na guza mózgu, jak sugerował raport opublikowany niedawno przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) - wynika z międzynarodowej analizy dotychczas opublikowanych badań na ten temat.

Ekspertyzę obalającą wcześniejsze przypuszczenia przygotowali specjaliści z Wielkiej Brytanii, USA i Szwecji. Twierdzą oni, że nie doszukali się żadnego przekonującego dowodu na istnienie związku między używaniem telefonów komórkowych a nowotworami. Nie dostrzegają też biologicznego mechanizmu, który mógłby do tego doprowadzić.

Najnowsza ekspertyza ukazała się dwa miesiące po tym, jak należąca do WHO agencja badań nad rakiem (International Agency for Research on Cancer - IARC) opublikowała raport sugerujący, że telefony komórkowe są "potencjalnie kancerogenne".

Anthony Swerdlow z Institute of Cancer Research w Wielkiej Brytanii powiedział agencji Reuters, że obydwa raporty na ten temat nie są ze sobą sprzeczne, inaczej jedynie rozkładają akcenty. Ekspertyza WHO zwraca uwagę, że telefony komórkowe mogą nieco zwiększać ryzyko raka. Do tej samej kategorii "czynników kancerogennych" zaliczana jest kawa, ołów i konserwowane warzywa.

Swerdlow przyznaje, że w ciągu ostatnich 20 lat, tj. od wprowadzenia telefonów komórkowych, nie wzrosła zachorowalność na guza mózgu. Nie zauważono tego również w ostatnich 10 latach, gdy nastąpiło upowszechnienie telefonii komórkowej. Obecnie na świecie używanych jest około 5 mld aparatów.

Na fakt, że popularne "komórki" nie powodują guza mózgu wskazują również przeprowadzone w Finlandii badania, które przed dwoma tygodniami opublikowano w "American Journal of Epidemiology".

Dr Suvi Larjavaara z fińskiego uniwersytetu w Tampere twierdzi, że doszła do takiego wniosku badając, jak często zdarzają się guzy mózgu w odległości 5 cm od miejsca głowy, do którego przykładany jest telefon komórkowy. To kluczowa odległość w ocenie tego rodzaju zagrożenia, ponieważ jest to maksymalny zasięg wnikania 90 proc. promieniowania, jakie podczas rozmowy emituje aparat.

Uczona wraz ze swym zespołem przeanalizowała 888 przypadków guza mózgu wykrytych w latach 2000-2004. Badacze zwracali szczególną uwagę na lokalizację zmian, nie zauważyli jednak, by częściej niż wcześniej były one położone w strefie zasięgu promieniowania radiowego emitowanego przez telefony komórkowe. Dr Larjavaara przyznaje jednakże, że jedynie 5 proc. badanych przypadków guza mózgu dotyczyło osób używających telefonów komórkowych przez co najmniej 10 lat.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH