Ta wiadomość ucieszyłaby prof. Religę!

Polska komora wspomagania serca dla dzieci, opracowywana w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, ma być pod koniec przyszłego roku wszczepiona pierwszemu małemu pacjentowi.

Jak poinformował PAP kierownik Pracowni Sztucznego Serca Fundacji Roman Kustosz, komora w połowie przyszłego roku będzie testowana na zwierzętach i jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, pod koniec roku będzie już gotowa do badań klinicznych. Zostanie wówczas wszczepiona dziecku, którego serce będzie potrzebowało takiego wspomagania.

Pod koniec września w watykańskim szpitalu pediatrycznym w Rzymie przeprowadzono pierwszą na świecie operację wszczepienia stałego sztucznego serca pacjentowi w wieku dziecięcym. 15-letni chłopiec cierpi na chorobę, która uniemożliwiała przeszczep serca.

Jak mówi Kustosz, komora wszczepiona 15-latkowi została wcześniej zastosowana u ok. 200 chorych, żadna z nich nie uległa awarii, a najdłużej działająca pracuje już 7,5 roku. To najdłuższy czas pracy protezy serca w ogóle wszczepionej człowiekowi.

– Dotychczas była stosowana u osób starszych, po raz pierwszy pomyślano o dziecku. To na pewno rewelacyjny postęp, tym bardziej, że wspomaganie serca u dzieci bardzo dynamicznie się rozwija...

Szef Pracowni Sztucznego Serca przypomniał, że komory wspomagania serca dla dzieci muszą spełniać zupełnie inne warunki, niż te dla dorosłych. Konstruktorzy nie mogą więc po prostu zminiaturyzować urządzenia dla dorosłych.

– To inne warunki pracy – inna częstość akcji serca, inne przepływy krwi, inny układ krzepnięcia, inna anatomia, która narzuca budowę protezy. W przypadku wspomagania długoterminowego trzeba wziąć pod uwagę fakt, że przecież dziecko rośnie, a to niesie kolejne wyzwania.

Pionierski projekt naukowy budowy pozaustrojowego systemu wspomagania serca dla dzieci zainicjowano w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w 2008 r. Urządzenie przeznaczone jest dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat, o wadze od 20 do 40 kg, cierpiących na skrajną niewydolność krążenia. Jego zadaniem ma być podtrzymanie pracy chorego serca w czasie oczekiwania na transplantację, z możliwością uniknięcia przeszczepu, jeśli odciążone, chore serce się zregeneruje.

W skład pozaustrojowego pneumatycznego systemu wspomagania serca dla dzieci wchodzą:
• pneumatyczna jednostka napędowa, będąca również autorskim opracowaniem Fundacji - taką samą stosuje się w przypadku komór wspomagania serca dla dorosłych,
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH