Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 04-12-2019 20:30

Sztuczna inteligencja pomoże wykryć nowotwór dzięki szybkiej analizie genomu

W Centrum Medycyny Molekularnej im. Maxa Delbrücka w Stowarzyszeniu Helmholtza opracowano algorytm, który pozwala na wykrycie i sklasyfikowanie różnego rodzaju guzów jelita grubego.

Platformę maui można by wykorzystać nie tylko do analizy guzów jelita grubego. Fot. Archiwum

Program bardzo szybko analizuje wprowadzone dane zawarte w genomie pacjenta i wybierając kluczowe wzorce jest w stanie określić rodzaj nowotworu w jelicie grubym. Pozwala to na wczesną i dokładną diagnozę i precyzyjne zaplanowanie leczenia - podaje Gazeta Wyborcza.

Znalezienie odpowiedzi na pytanie o podtyp guza jest niezwykle istotne, ponieważ zazwyczaj każdy z nich wymaga innego rodzaju leczenia. Często różnice między poszczególnymi podtypami raka jelita grubego można wykryć dzięki analizie ekspresji genów. Rak jelita grubego jest chorobą złożoną i związaną nie tylko ze zmianami w jednym genie i analiza danych nie jest prosta - tłumaczą naukowcy z MDC Altuna Akalin oraz Jonathan Ronen, którzy zaprojektowali platformę do integracji danych omicznych - Multi-omics Autoencoder Integration - w skrócie nazywany maui.

Platforma maui oparta jest na tzw. głębokim uczeniu maszynowym (Deep Learning). Algorytm skonstruowany jest taki sposób, aby naśladować biologiczne sieci neuronowe. Informacja w tego typu sieci przechodzi przez kolejne warstwy, tworząc pełny obraz. W tym przypadku platforma maui potrafi przeanalizować, i to niezwykle szybko, wiele danych "omicznych" i zidentyfikować najbardziej odpowiednie wzorce lub cechy, w tym wypadku zestawy genów lub ścieżki do raka jelita grubego - tłumaczą twórcy algorytmu.

Więcej: zdrowie.gazeta.pl