Szczecin: szansa na wdrożenie nowatorskiego implantu w leczeniu przepukliny Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Jak już informowaliśmy, tandem uczonych z dwóch szczecińskich uczelni opracował nowoczesną metodę leczenia przepuklin opracował. Zamiast powszechnie stosowanych siatek chirurgicznych proponują oni ciekły implant ze specjalnego materiału na bazie kwasów tłuszczowych.

Jego zastosowanie pozwala na przeprowadzenie operacji laparoskopowo i skrócenie jej do pół godziny. Nowy materiał opatentowano, a próby przeprowadzone na zwierzętach dały obiecujące wyniki.
 
Przepuklina to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy ciała, najczęściej brzucha, ale również pachwiny, uda czy pępka, przez otwór w powłokach. Taka miejscowa nieciągłość tkanki powstaje w wyniku szczególnie dużego i nagłego wysiłku fizycznego. Duży odsetek przepuklin stanowią przepukliny pooperacyjne, będące powikłaniem różnych zabiegów.
 
W krajach Unii Europejskiej wykonuje się ok. 900 tys. operacji przepuklin rocznie. Leczenie polega na odprowadzeniu zawartości worka przepuklinowego do jamy otrzewnej. Ten etap jest wspólny dla wszystkich typów operacji przepuklin. Różnice występują w sposobie zaopatrzenia, czyli po prostu zamknięcia tzw. wrót przepukliny.

Istnieją dwa podstawowe typy zaopatrzenia przepukliny – napięciowy z użyciem własnych tkanek, oraz beznapięciowy z użyciem siatek przepuklinowych o różnych kształtach i zbudowanych z różnych materiałów. Najczęściej przepuklinę leczy się poprzez wszycie w osłabioną tkankę siatki chirurgicznej z polipropylenu o kształcie rakiety lub stopy. Na takim rusztowaniu może się zregenerować osłabiony fragment ciała.

Postęp w leczeniu tego rodzaju schorzeń polega na ograniczaniu rozległych operacji na rzecz zabiegów wykonywanych laparoskopowo. W czasie operacji przeprowadzanej przy minimalnym nacięciu wprowadza się zwiniętą siatkę i rozwija ją wewnątrz ciała pacjenta.
 
Dr n. med. Labib Zair - chirurg z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego - postanowił zmniejszyć niewygody towarzyszące temu zadaniu. Szukał płynu, który po wstrzyknięciu do organizmu pacjenta zamieni się w gąbkę i wbudowuje się w uszkodzoną tkankę.

Współpracująca z lekarzem prof. Mirosława El Fray z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zdecydowała, że substancja musi być utwardzana już w ciele pacjenta przy pomocy światła ultrafioletowego. Poszukując odpowiednich związków chemicznych uczeni trafili na ciężkie wersje kwasów tłuszczowych. Nowe materiały zostały opatentowane i czekają na komercjalizację.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH