Świętokrzyskie: realizują ważne badanie populacyjne

Już ponad 800 mieszkańców województwa świętokrzyskiego przekonało się do projektu naukowego PONS. Chętnych jednak potrzeba dużo więcej.

PONS (łac. most; POlish-Norwegian Study), to duży projekt naukowo-badawczy realizowany pod kierownictwem prof. Witolda Zatońskiego z Centrum Onkologii w Warszawie. Zakłada, że zostanie przebadanych 15 tys. pacjentów w wieku 45-64 lat. 

Celem badania jest ustanowienie solidnej bazy wiedzy dla prewencji głównych przyczyn przedwczesnej zachorowalności i umieralności. W Polsce obserwuje się istotne różnice w zdrowiu i zachorowalności w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, szczególną uwagę zwraca znacznie wyższy współczynnik przedwczesnej umieralności. Zachodzi pilna potrzeba zrozumienia tych przyczyn.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej projketu PONS, w pierwszej fazie badania (do końca 2011 roku) przebadanych zostanie 15000 (piętnaście tysięcy) uczestników. 7500 kobiet oraz 7500 mężczyzn zamieszkałych w mieście Kielce (obszar miejski) oraz w wybranych gminach województwa świętokrzyskiego (obszar wiejski), w równych proporcjach (7500 uczestników zamieszkujących obszar miejski – 3750 kobiet i 3750 mężczyzn, 7500 uczestników zamieszkujących obszar wiejski - 3750 kobiet i 3750 mężczyzn).

Najważniejszym elementem badania ankieta dotycząca historii zdrowia uczestnika badania oraz stylu życia, szczególnie w zakresie postawy wobec tytoniu, alkoholu, diety i aktywności fizycznej. Każdy uczestnik badania poddany zostanie kilku badaniom medycznym i pomiarom antropometrycznym (EKG, spirometria, pomiar ciśnienia, pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiar obwodu pasa, obwodu bioder, masy ciała i wzrostu). Od uczestnika badania pobrana zostanie próbka krwi oraz próbka moczu.

Kielczan i mieszkańców regionu do przebadania się będzie przekonywać m.in. wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Grzegorz Świercz oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Mieszczą się oni w grupie wiekowej, do której skierowany jest program.

Więcej: projectpons.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH