Światowy sukces torakochirurga z Zakopanego

Prestiżową nagrodę w dziedzinie medycyny klatki piersiowej - Tsuguo Naruke Lectureship Award - otrzymał torakochirurg z Zakopanego, dr hab. Marcin Zieliński. Opracował on mało inwazyjną i precyzyjną metodę diagnozowania stopnia zaawansowania raka płuc.

Wyróżnienie imienia wielkiego chirurga japońskiego, pioniera nowoczesnego leczenia raka płuca, przyznano dr Zielińskiemu - ordynatorowi oddziału chirurgii klatki piersiowej w zakopiańskim SP Szpitalu Specjalistycznym Chorób Płuc - podczas 14. Światowego Kongresu raka płuca w Amsterdamie, który odbywał się od 3 do 7 lipca. Po raz pierwszy otrzymał je polski chirurg. 

-
Rak płuca co roku zabija więcej ludzi niż jakikolwiek inny nowotwór. Kluczem do skutecznego leczenie tej choroby jest możliwie najbardziej precyzyjne określenie jej zaawansowania. Wprowadzona przeze mnie metoda TEMLA pozwala na optymalny wybór metody leczenia najlepszej dla danego pacjenta - powiedział Zieliński.

Przedstawione przez chirurga z Zakopanego badania wykazały, że wprowadzona kilka lat temu przez niego nowatorska metoda o nazwie TEMLA jest znacznie dokładniejsza od stosowanych powszechnie metod endoskopii ultrasonograficznej diagnostyki raka płuca. Zdaniem Zielińskiego TEMLA to metoda bezpieczna i mało obciążająca pacjenta, a ponadto jest najdokładniejsza ze wszystkich znanych metod, które się stosuje. 

Wybitny belgijski torakochirurg, Paul E. Van Schil w swojej publikacji napisał, że TEMLA stanowi najdokładniejszą metodę oceny śródpiersia i powinna być obecnie uznana za "złoty" standard. 

Metoda diagnozowania TEMLA, polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na szyi pacjenta i usunięciu przez nie węzłów chłonnych z klatki piersiowej. Dzięki temu można określić, czy w węzłach chłonnych klatki piersiowej są przerzuty nowotworu i jakie metody leczenia zastosować. 

W zakopiańskim Szpitalu Specjalistycznym Chorób Płuc, którego dyrektorem jest Zieliński (i gdzie pełni funkcję ordynatora oddziału klatki piersiowej), nową metodę diagnozowania poznało już kilkudziesięciu chirurgów z całego świata, między innymi specjaliści z USA. Doktor Zieliński wykonał też szereg operacji, prezentując swoją metodę na świecie. 

Kongres w Amsterdamie to największy zjazd lekarzy onkologów, chirurgów, patologów, radiologów oraz pulmonologów zajmujących się leczeniem raka płuca. Odbywa się co dwa lata i uczestniczy w nim ponad 7 tys. lekarzy z całego świata. Spośród kilku tysięcy zgłoszonych na kongresie prac, wyróżniono zaledwie kilkanaście, w tym wykład dr Marcina Zielińskiego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH