Podawanie w chemioterapii przedoperacyjnej cis-platyny kobietom, które są nosicielkami zmutowanego genu BRCA1 i mają rozpoznanego raka piersi, powoduje kompletną lub niemal kompletną remisję choroby i zniknięcie guzów...

Do takich wniosków doszedł po paroletnich badaniach zespół kierowany przez prof. Jana Lubińskiego z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Grupa naukowców uczestniczy w międzynarodowym projekcie poszukiwania genów odpowiedzialnych za rozwój raka piersi i jelita. W przedsięwzięcie zaangażowani są także naukowcy z Francji, Finlandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Projekt jest finansowany z funduszy unijnych (ok. 0,5 mln euro).

Zespół prof. Lubińskiego zebrał dane o zachorowaniach na raka w rodzinach pacjentów z woj. zachodniopomorskiego. Badaniem objęto ponad 1, 25 mln osób.

– To przełom w dziedzinie chemioterapii raka piersi – oznajmili szczecińscy naukowcy.

Dotychczas w tradycyjnej chemioterapii w takich przypadkach stosowano tzw. taksany, które – jak wykazali w swoich badaniach naukowcy ze Szczecina – są nieskuteczne.

Jeden z członków grupy prof. Lubińskiego, dr Tomasz Byrski, poinformował, że zastosowanie cis-platyny u pierwszych dziesięciu kobiet z zaawansowaną chorobą nowotworową piersi „dało znakomity wynik”.

– Uzyskaliśmy całkowitą kliniczną odpowiedź potwierdzoną histopatologicznie (...). Nie zaobserwowano progresji choroby, ani jej stabilizacji, ale całkowitą lub niemal kompletną odpowiedź kliniczną potwierdzającą skuteczność cis-platyny.

Podobne wyniki uzyskano u dalszych ok. 20 chorych. Obecnie 30 pacjentek jest zakwalifikowanych do leczenia tą metodą, ale „rekrutacja” kobiet do dalszych badań klinicznych w tym kierunku wciąż trwa.

Zrewolucjonizowana chemioterapia
Wyniki badań (to pierwsze na świecie zakończone kliniczne próby z leczeniem przedoperacyjnym raka piersi za pomocą cis-platyny u nosicielek zmutowanego genu BRCA1) mają być opublikowane w najbliższym czasie w specjalistycznym medycznym periodyku „Breast Cancer Research and Treatment”.

– Te wyniki przeszły moje oczekiwania (...). Do głowy by mi nie przyszło, że można tak zrewolucjonizować i tak genialnie zmienić chemioterapię – mówił prof. Lubiński. – W świecie medycznym brakuje przekonania, iż chemioterapię można zmienić aż tak pozytywnie. Jestem przekonany, że te badania genetyczne są bardzo ważne dla skuteczności chemioterapii...

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH