Stypendia i staże na zwiększenie mobilności młodych naukowców Fot. archiwum RZ

Blisko 43 mln zł na stypendia doktorskie oraz staże krajowe dla młodych naukowców przeznaczyło Narodowe Centrum Nauki w rozstrzygniętych właśnie programach Etiuda 4 i Fuga 5. Są wśród nich projekty dotyczące medycyny lub mające z nią związek.

Spośród 570 wniosków złożonych w obu konkursach do finansowania zakwalifikowano 199 projektów. Łącznie naukowcy otrzymali ponad 42,7 mln zł.

- Głównym celem obu rozstrzygniętych dziś konkursów jest zwiększenie mobilności polskiego środowiska naukowego, a w szczególności młodszych badaczy - komentuje dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki.

- Im wcześniej rozpocznie się proces nawiązywania współpracy z innymi ośrodkami, tym większa szansa na tworzenie się dużych i różnorodnych zespołów badawczych w przyszłości - a na takich zespołach opiera się współczesna nauka. Jednak przeprowadzka do innego miasta czy kraju to duży wysiłek organizacyjny i finansowy. Naszym zadaniem jest wsparcie najbardziej obiecujących naukowców w tym trudnym, ale kluczowym etapie rozwoju ich kariery - zaznacza prof. Błocki.

Etiuda to konkurs na stypendia doktorskie, skierowany do osób przygotowujących rozprawę doktorską. Oprócz finansowego wsparcia w wysokości 3 tys. zł miesięcznie laureaci konkursu odbędą staż w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym, w którym będą mogli rozwijać swoje projekty naukowe w środowisku najlepszych specjalistów z danej dziedziny.

W tegorocznej edycji przyznano łącznie ponad 10,7 mln zł na 128 projektów.  W ramach nauk o życiu za 103 tys. zł zrealizowane zostaną między innymi badania Justyny Piłat z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, poświęcone nowatorskiej metodzie leczenia nowotworów - fotoimmunoterapii.

Z kolei Fuga jest konkursem na staże podoktorskie, adresowanym do badaczy, którzy uzyskali stopień doktora maksymalnie siedem lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Każdy z autorów zwycięskich projektów spędzi od roku do trzech lat w wybranej przez siebie krajowej jednostce naukowej, znajdującej się w innym województwie niż macierzysta jednostka stażysty. Oprócz kosztów stażu środki przyznane w konkursie pozwolą sfinansować przeprowadzenie badań.

Na 71 projektów finansowanych w ramach konkursu Fuga przeznaczono nieco ponad 32 mln zł. Najwyższe dofinansowanie - 612 tys. zł - otrzyma w nim siedem projektów. W tym gronie znalazła się dr Aleksandra Jaworska z Uniwersytetu Warszawskiego, badająca spektroskopię SERS - technikę, która może pomóc we wczesnym wykrywaniu mutacji genowych, prowadzących m.in. do powstawania czerniaka czy nowotworów jelita grubego.

Inna badaczka - dr Urszula Doboszewska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, podda analizie rolę cynku w rozwoju i terapii padaczki.

 Więcej: PAP-Nauka w Polsce

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH