Studencki projekt naukowy wspiera walkę z rakiem Fot. archiwum RZ

Studenci trzech polskich uczelni przeprowadzą analizy dotyczące zróżnicowania umieralności na nowotwory w zależności od wybranych czynników oraz przygotują prognozę zachorowań i zgonów do 2050 roku.

Projekt badawczy przeprowadzany jest na potrzeby Krajowego Rejestru Nowotworów w ramach współpracy SAS Institute z Centrum Onkologii w Warszawie.

Krajowy Rejestr Nowotworów przy Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie uruchomił informatyczną platformę naukową do wymiany wiedzy o zagrożeniu nowotworami złośliwymi w Polsce - podaje SAS Institute Polska w informacji dla mediów.

W ramach projektu realizowanego m.in. przez SAS Institute, który był podwykonawcą i dostawcą technologii oraz narzędzi analitycznych, została wdrożona centralna baza danych z hurtownią danych i narzędziami analitycznymi. Baza danych, która powstała przez połączenie 16 baz wojewódzkich rejestrów nowotworów, zawiera informacje o zachorowaniach i zgonach na nowotwory złośliwe w całej Polsce.

Aby wykorzystać w pełni możliwości nowego systemu, Krajowy Rejestr Nowotworów przy Centrum Onkologii w Warszawie we współpracy z SAS Institute zaprosił Studenckie Koła Naukowe zajmujące się analizą danych, do udziału w projekcie badawczym wykorzystującym dane dostępne w bazie Krajowego Rejestru Nowotworów.

Zgłosiły się 4 zespoły studentów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Zespoły liczą od 2 do 6 członków.

Studenci podjęli się przeprowadzenia analiz zróżnicowania umieralności na najczęstsze nowotwory w zależności od miejsca zamieszkania i wybranych czynników socjoekonomicznych, a następnie opracowania krótko i długoterminowej prognozy zgonów na nowotwory (do 2050 roku) metodą age-period-cohort.

- Mamy nadzieję, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii analitycznych uczestnicy będą mieli możliwość zaprezentowania innowacyjnego podejścia do badań, a uzyskane wyniki w istotny sposób przyczynią się do rozwoju profilaktyki i oceny zagrożenia nowotworami złośliwymi w populacji polskiej oraz skuteczności ich leczenia - mówi Barbara Czarnecka, koordynator Programu Akademickiego w SAS Institute.

Zespoły pracować będą do 30 czerwca br. Projekt jest jedną z pierwszych inicjatyw, która otwiera nowe możliwości przed Krajowym Rejestrem Nowotworów w zakresie szerszej współpracy z nauką i biznesem. Współpraca między SAS Institute, ośrodkami akademickimi i Centrum Onkologii jest doskonałą ilustracją idei społecznej odpowiedzialności biznesu - przekazano w informacji prasowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH