Studenci-wynalazcy nagrodzeni

Materiał przydatny przy operacjach przepukliny, dwustronne gniazdo USB, biodegradowalny opatrunek, sposób na zmniejszenie zużycia paliwa w silniku i metoda na impregnowanie tkanin - to rozwiązania nagrodzone w piątek w konkursie Student-Wynalazca.

W 3. edycji konkursu zorganizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach rywalizowali autorzy 114 rozwiązań z 24 jednostek badawczych z całej Polski. W konkursie przyznano pięć równorzędnych nagród głównych. Uroczyste wręczenie dyplomów odbyło się w piątek w warszawskim Urzędzie Patentowym.

Jak wyjaśnił rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Stanisław Adamczak, konkurs adresowany był do studentów studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz do absolwentów, którzy w czasie studiów lub do 6 miesięcy po ich ukończeniu zgłosili swój pomysł do ochrony patentowej.
 
Jędrzej Skrobot z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie został nagrodzony za cykl wynalazków dotyczących tzw. telechelicznego makromeru. Makromery te mają być składnikami nowych wstrzykiwalnych implantów przeznaczonych do regeneracji tkanek miękkich, przydadzą się np. w operacjach przepukliny.

Jednym z nagrodzonych Karol Bocian z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Jego wynalazkiem jest biodegradowalny opatrunek nanocelulozowy. Opatrunek ma gwarantować aseptyczność i ograniczać zakażenia, przede wszystkim pooperacyjne.

Zwycięzcy w nagrodę już w kwietniu wzięli udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Ich rozwiązania wywalczyły tam dwa złote medale (w tym jeden z wyróżnieniem) oraz trzy medale srebrne.

W konkursie przyznano też pięć wyróżnień. Trafiły one do autorów rozwiązań, które dotyczyły m.in. antybakteryjnych i antygrzybicznych materiałów, immunoczujnika, który może wykrywać wirusa grypy, a także łącznej analizy wyników badań EKG i tomografii komputerowej.

W uroczystości brał udział prof. Mirosław Wendeker z Politechniki Lubelskiej, który jest doświadczonym wynalazcą. W przemówieniu opowiedział młodym wynalazcom o siedmiu punktach na drodze do szczęścia, które pozwolą im "zamienić szare na złote, a więc zamienić pomysły na pieniądze".

Wymieniał, że po pierwsze trzeba być wybitnym - a więc mieć wiedzę i umiejętności, po drugie mieć dobry pomysł, po trzecie przygotować biznesplan, po czwarte sprawdzić rynek, po piąte uzyskać patent, po szóste założyć firmę, a po siódme - pracować na rzecz tej firmy. Wendeker zaznaczył, że zwycięzcy konkursu dotarli już do piątego punktu - patentowania i życzył im, by jak najszybciej dotarli do punktu siódmego.

Prezes Urzędu Patentowego RP dr Alicja Adamczak powiedziała, że "ok. 47 proc. wszystkich zgłoszeń do Urzędu Patentowego RP w skali roku pochodzi z sektora nauki".
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH