Po raz drugi studenci nauk ścisłych Uniwersytetu Warszawskiego zdecydowali się wziąć udział w prestiżowym konkursie biologii syntetycznej iGEM (International Genetically Engineered Machine) organizowanym przez Massachusetts Institute of Technology w Bostonie.

W ubiegłym roku zdobyli oni brązowy medal w konkursie.

– Głównym celem naszych badań w roku 2008 było stworzenie bakterii produkującej przeciwciała skierowane przeciwko dowolnemu antygenowi – czy to białku, czy całej patogennej cząsteczce. Wyeliminowałoby to konieczność niehumanitarnego korzystania ze zwierząt laboratoryjnych, takich jak króliki lub myszy, a jednocześnie zwiększyło skuteczność tych przeciwciał oraz znacznie obniżyło ich cenę – mówi Gazecie Wyborczej Paweł Krawczyk, uczestnik iGEM 2008 Warsaw Team i jeden z opiekunów tegorocznej drużyny.

Drużynie udało się wykonać większość zaplanowanych doświadczeń, dzięki czemu zdobyła jeden z brązowych medali, podobnie jak drużyny z Cambridge, University of Washington czy Universita di Bologna.

W tym roku drużyna iGEM 2009 Warsaw Team chce stworzyć bakterię, która, wnikając do komórek rakowych, zmuszałaby je do kierowania się na drogę apoptozy – programowanej śmierci komórkowej. Ta metoda byłaby wolna od skutków ubocznych, jakimi obarczone są obecnie stosowane terapie.

Bakteria niszczyłaby tylko komórki nowotworowe. Eliminowałaby również niebezpieczeństwo integracji obcego DNA z ludzkim DNA genomowym, które istnieje przy terapiach z użyciem wektorów wirusowych.

– Leczenie nowotworów wydało nam się nadrzędnym, ale nie było naszym jedynym celem. Dużym problemem są także mutacje w mitochondrialnym DNA skutkujące nieprawidłową budową białek łańcucha oddechowego, struktury znajdującej się w mitochondriach i odpowiedzialnej za produkcję energii na poziomie komórki. Dotykają przede wszystkim tkanek o wysokim zapotrzebowaniu na energię, prowadząc do poważnych miopatii, neuropatii czy encefalopatii. Dziedziczą je po matce wszystkie dzieci i nie ma żadnej reguły, jeśli chodzi o nasilenie objawów w kolejnych pokoleniach – mówią członkowie drużyny.

Odpowiednio zmodyfikowana bakteria, koniugując z mitochondrium, może zmodyfikować niefunkcjonalny łańcuch oddechowy poprzez wprowadzenie prawidłowej kopii zmutowanego genu, co miałoby prowadzić do znacznej nawet poprawy stanu zdrowia pacjenta.

Ten i wiele innych projektów zgłaszanych na kolejne edycje konkursu iGEM powstało dzięki wciąż mało znanej dziedzinie – biologii syntetycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH