Strategmed: projekty badawcze z udziałem SUM otrzymają dofinansowanie

Zintegrowany system do przezcewnikowego zamykania przecieków okołozastawkowych oraz regeneracja uszkodzeń niedokrwiennych układu sercowo-naczyniowego z wykorzystaniem Galarety Whartona jako nieograniczonego źródła terapeutycznego komórek macierzystych - to dwa z projektów, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu Strategmed.

Jak informuje uczelnia, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach jest liderem pierwszego projektu pt. ''Zintegrowany system do przezcewnikowego zamykania przecieków okołozastawkowych (VALE)''.

Celem konsorcjum VALE jest opracowanie oraz walidacja w warunkach modelowania 3D, testów laboratoryjnych oraz przedklinicznych i klinicznych nowego systemu do dedykowanego leczenia PVL (balon wymiarujący oraz okluder).

Obecnie w leczeniu istotnych PVL stosuje się leczenie operacyjne - obarczone, niestety, dużym ryzykiem, lub coraz częściej małoinwazyjną przezcewnikową implantację okluderów (korków).

Ograniczeniem tej metody jest fakt, że nie są obecnie na rynku dostępne okludery dedykowane do leczenia PVL. Nadrzędnym celem projektu jest zapewnienie pacjentom i lekarzom dostępu do nowych technologii oraz poprawa skuteczności leczenia. Produktem będzie innowacyjne urządzenie medyczne które może poprawić konkurencyjność polskiego przemysłu medycznego.

Koordynatorem projektu jest prof. Michał Tendera z III Katedry Kardiologii SUM, wartość projektu wynosi 13 096 399 zł, a dofinansowanie 10 293 079.

Drugi projekt: ''Regeneracja uszkodzeń niedokrwiennych układu sercowo-naczyniowego z wykorzystaniem Galarety Whartona jako nieograniczonego źródła terapeutycznego komórek macierzystych (CIRCULATE)'' to program innowacyjnego leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego na podłożu miażdżycy tętnic w oparciu o allogeniczne mezenchymalne komórki macierzyste (MSC) izolowane z galarety Whartona (WJMSC) wykorzystujące ich potencjał immunomodulacyjny, przeciwzapalny i regeneracyjny.

Konsorcjum, w skład którego wchodzi SUM, planuje: stworzenie allogenicznego banku komórek WJMSC, ich szczegółową charakterystykę przy zastosowaniu metod molekularnych, próby kliniczne z WJMSC w chorobach sercowo-naczyniowych (zawał serca, niewydolność serca i niedokrwienie kończyn dolnych) oraz ocenę efektów przy zastosowaniu nowatorskiej metody rezonansu magnetycznego (MRI). Liderem projektu jest Collegium Medicum UJ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH