Strategmed: UM w Białymstoku tworzy biobank w celu badań nad markerami Na projekt Strategmed uczelnia zdobyła 19 mln zł z NCBiR, Fot. PTWP

Odkrycie nowych markerów, by wcześnie wykrywać raka, czy badania nad chorobami cywilizacyjnymi mają być głównym efektem badań, które będzie prowadził Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w ramach projektu Strategmed. Powstanie również biobank.

Na zakup sprzętu laboratoryjnego, który będzie wykorzystywany w tych badaniach Uniwersytet Medyczny dostał właśnie z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego dotację - 28,1 mln zł. Wartość całej inwestycji to 35 mln zł.

Sprzęt trafi do różnych jednostek uczelni, które tworzą Centrum Badań Innowacyjnych PLUS.

Rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Lech Chyczewski powiedział PAP, że sprzęt, który będzie kupiony za te pieniądze zostanie wykorzystany w badaniach w ramach projektu Strategmed, na który uczelnia zdobyła 19 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W skład zespołu badawczego Strategmed wchodzą także m.in. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku oraz jeden z największych europejskich biobanków - biobank z Hamburga. - Stamtąd z resztą będziemy brać wzorce, jak biobank zorganizować  - dodał prof. Chyczewski.

Białostocka uczelnia ma z tym biobankiem umowę o współpracy. Nawiązywane są również kontakty z biobankiem w Turku w Finlandii. Białostoccy naukowcy jadą tam we wrześniu, by poznać jak działa biobank.

Badania będą polegały na szukaniu nowych markerów choroby nowotworowej i innych chorób społecznych, takich jak cukrzyca, miażdżyca, choroby układu sercowo-naczyniowego czy zwyrodnieniowe choroby centralnego układu nerwowego.

- Mamy się wykazać na koniec badań, po czterech latach nie tylko założeniem biobanku, zbieraniem tkanek, ale również poszukiwaniem nowych biomarkerów i wdrożeniem ich do praktyki - powiedział prof. Chyczewski.

- Jeżeli coś ciekawego znajdziemy, jeżeli znajdziemy nowe markety, to one muszą być wprowadzone w życie. Za tym powinny iść licencje i patenty - dodał.

Białostocki biobank będzie pierwszym we wschodniej Polsce. Dotąd biobanki w Polsce działają - jak podaje Chyczewski - jedynie w Poznaniu i Gdańsku.

Białostocki biobank będzie zlokalizowany i administrowany przez Uniwersytet Medyczny i Akademicki Ośrodek Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku. Prof. Chyczewski zauważył, że to niepubliczny podmiot, który powstał, bo jednym z wymogów projektu Strategmed był udział placówki tego typu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH