Dwie pacjentki, u których pod koniec listopada w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu zastosowano nową metodę leczenia wady aortalnej czują się bardzo dobrze

Pierwsze w Polsce zabiegi przeprowadzono równolegle w ośrodku zabrzańskim oraz Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

- U zoperowanych przez nas pacjentek ustąpiły objawy niewydolności serca i duszności. Są obecnie w stanie bardzo dobrym – powiedział we wtorek  prof. Zembala.

Nowa metoda leczenia polega na wprowadzeniu w miejsce ciasno zwężonej, uszkodzonej zastawki aortalnej nowej, sztucznej zastawki na specjalnie przygotowanym stencie. Jest ona wprowadzana przez minimalne nacięcie, bez zatrzymywania serca i bez konieczności stosowania krążenia pozaustrojowego.To rewolucyjna metoda dająca nadzieję najciężej chorym, z reguły starszym pacjentom.

- Rozwój tej metody jest ważny, bo zastosowanie klasycznej operacji kardiochirurgicznej w tej grupie chorych wiąże się z wieloma obciążeniami, co dramatycznie podnosi ryzyko takiego zabiegu, a w niektórych sytuacjach uniemożliwia nawet jego wykonanie – podkreślił prof. Zembala.

Jak poinformował, zabrzański zespół przygotowuje się do zastosowania jeszcze w tym roku innej zupełnie nowej w Polsce metody. Zastawka będzie wprowadzana cewnikiem wyłącznie od strony tętnicy udowej, a więc nawet bez minimalnego nacięcia klatki piersiowej. Zwężenie zastawki aorty jest obecnie najczęstszą nabytą wadą serca na terenie Europy i Ameryki Północnej. Do tej pory w Polsce jedynym sposobem leczenia takiej wady była klasyczna operacja kardiochirurgiczna. Pacjentom nie zakwalifikowanym do operacji pozostawało jedynie leczenie farmakologiczne, jednak nie poprawiało ono znacząco ich stanu.

Średnio pacjenci z zaawansowaną wadą zastawki aorty żyją 6-12 miesięcy. Jedynym skutecznym leczeniem jest wymiana zastawki. W tym czasie pacjenci są bardzo często hospitalizowani z powodu nawracających, stopniowo nasilających się cech niewydolności serca, prowadzących w końcu do śmierci.

Pierwszy w świecie skuteczny zabieg implantacji został przeprowadzony w Vancouver w maju 2005 roku. Od tego czasu zabieg implantacji zastawki aortalnej alternatywną metodą przeprowadzono u ponad 2 tys. pacjentów. W tym roku zastawki aortalne implantowane metodą przezskórną uzyskały certyfikat Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH