Specjaliści z WIM wyróżnieni przez amerykańskich ortopedów wojskowych Polscy lekarze z WIM, to jedyni badacze spoza USA, którzy zostali wyróżnieni przez Konferencję Amerykańskich Ortopedów Wojskowych. Fot. PTWP

Lekarze ortopedzi z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie zdobyli główną nagrodę w konkursie prac naukowych zaprezentowanych na Konferencji Amerykańskich Ortopedów Wojskowych. Ich praca dotyczyła badań żołnierzy rannych i poszkodowanych w efekcie wybuchu ładunków wybuchowych w Afganistanie.

Lekarze: ppłk Marcin Wojtkowski oraz mjr Jakub Ziółek z Kliniki Ortopedii i Traumatologii WIM współautorzy pracy zrealizowanej w ramach projektu AFGAN przekazali, że praca Polaków była jedną z ok. 40 ocenianych w dorocznym konkursie, a komisja naukowa przyznała jej najwyższe noty.

Pierwsi w historii USA
Dokonanie jest tym bardziej warte podkreślenia, iż polscy lekarze to jedyni badacze spoza USA, którzy zostali wyróżnieni przez Konferencję Amerykańskich Ortopedów Wojskowych.

Jak podkreślił gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak - dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego z Centralnym Szpitalem Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej i jednocześnie kierownik projektu AFGAN, mimo że historia Konferencji liczy już 58 lat, ortopedzi po raz pierwszy wyróżnili badania lekarzy niepochodzących ze Stanów Zjednoczonych.

- Inicjując program AFGAN mieliśmy świadomość, że to unikatowy w skali światowej projekt badawczy. Nie można więc się dziwić, że ta tematyka zainteresowała organizatorów kongresu podczas którego była prezentowana - zaznaczył dyrektor Gielerak.

Ppłk Wojtkowski dodał, że program AFGAN to projekt, pod nazwą "Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działania w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym".

- Program realizowany jest od trzech lat. Do realizowanego w naszym instytucie "etapu medycznego" zgłosiło się aż 221 weteranów misji w Afganistanie, rannych i poszkodowanych w efekcie wybuchu różnych ładunków. Należy przyjąć, że statystycznie do badania zgłosił się co drugi żołnierz biorący udział w takim zdarzeniu w Afganistanie - mówił ppłk Wojtkowski.

Dodał: - Eksperci biorący udział w tym projekcie, którego liderem jest nasza placówka medyczna, zaplanowali i wykonali badania doświadczalne, poligonowe , symulacyjne, komputerowe. Nasz zespół prowadził badania od strony medycznej żołnierzy bezpośrednio uczestniczących w zdarzeniach wybuchowych.

Zaprezentowana na  konferencji praca nosiła tytuł: "Opis profilu zdrowotnego pacjenta weterana PKW Afganistan w oparciu o ocenę pourazowych uszkodzeń narządu ruchu".

Praca ta była podsumowaniem dotychczasowych badań, które mają przyczynić się do opracowania rozwiązań konstrukcji energochłonnych możliwych do praktycznego wykorzystania w poprawie ochrony biernej żołnierzy, analizy obrażeń doznanych w trakcie zdarzenia i ich wpływu na odlegle rokowania.

Z kolei mjr Ziółek dodał, że Konferencja dała Polsce możliwość zaprezentowania poziomu polskiej medycyny wojskowej.

- Nie mamy się czego wstydzić. Wręcz odwrotnie. Przysłuchując się dyskusjom dostrzegliśmy, że nasza ortopedia wojskowa jest na podobnym poziomie co w innych państwach - wyjaśnił mjr Ziółek.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH