
Każdy wypalony papieros kosztuje 11 minut życia. Palacze żyją od 10 do 15 lat krócej. Palenie jest przyczyną nie tylko raka płuca, ale także nerek, pęcherza, żołądka, szyjki macicy, jelita grubego oraz wielu nowotworów głowy i szyi - wynika z materiału, który powstał w ramach Forum Raka Płuca (FRP).
Forum Raka Płuca to inicjatywa Polskiej Grupy Raka Płuca, która stanowi odpowiedź na obecną sytuację polskich pacjentów. Jest platformą współpracy między środowiskiem medycznym a organizacjami pacjenckimi na rzecz poprawy losu osób chorych na ten nowotwór.
Jak wynika z zestawienia przedstawionego przez Forum około 9 mln Polaków pali nałogowo papierosy, a koszt leczenia chorób spowodowanych paleniem w ciągu najbliższych 20 lat może kosztować Polskę 200 mld zł. Natomiast na bierne wdychanie dymu papierosowego narażonych jest ponad 14 milionów Polaków, z czego około 2 tys. osób umiera, chociaż same nigdy nie paliły.
Eksperci podkreślają też, że jeden papieros to około 7 tysięcy substancji chemicznych, w tym aż ponad 70 jest silnie rakotwórczych. Zaś prezes Polskiej Grupy Raka Płuc prof. Dariusz Kowalski ostrzega, że tylko wywoływany paleniem rak płuca zabija ponad 20 tys. osób rocznie. Zachęca też do rzucania nałogu, bo nigdy nie jest na to za późno, tym bardziej, że w zamian można zyskać dodatkowe lata życia.
Odnosi się też do angielskiej publikacji: - Jak donosi prestiżowe naukowe pismo "The New England Journal of Medicine", osoby, które zrobiły to w wieku od 25 do 34 lat, od 35 do 44 lat lub od 45 do 54 lat, uzyskały odpowiednio 10, 9 i 6 "dodatkowych" lat życia w porównaniu do tych, które dalej sięgały po papierosy" - informuje prof. Dariusz Kowalski.
Jak zaznaczają dalej eksperci układ immunologiczny potrzebuje pół roku, aby się zregenerować po zerwaniu z nałogiem. Po roku od odstawienia palenia ryzyko zawału serca u palaczy spada o połowę. Ryzyko zachorowania na raka płuca zmniejsza się stopniowo i po kilkunastu latach jest tylko nieznacznie większe niż u osób, które nigdy nie paliły.
Wyjaśniają też, że zachorowanie na nowotwór jest dla każdego człowieka "chwilą nauki", ale niestety problem z rzucaniem palenia, pomimo wielu korzystnych skutków, mają również pacjenci po rozpoznaniu raka. Ostrzegają, że palenie tytoniu w trakcie leczenia onkologicznego i po jego zakończeniu znacząco pogarsza wyniki leczenia i jest niedocenianym problemem.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 08:16 MZ: prof. Piotr Czauderna rezygnuje ze stanowiska prezesa Agencji Badań Medycznych
- 08:03 Najstarszy pacjent z Podkarpacia, któremu wystawiono e-receptę ma 107 lat
- 07:31 Prof. Budzyński: chirurgiczne leczenie otyłości często ratuje życie
- 05:59 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- WT, 21:15 Wieluń: Adam Stachera zostanie wicedyrektorem szpitala
- WT, 20:09 Ambasador Węgier: poziom szkolenia medycznego sił specjalnych w Polsce jest wysoki
- WT, 19:16 Tomaszów Lubelski: szpital więcej zapłaci za chustę pozostawioną w brzuchu
- 1 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 2 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 3 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 4 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 5 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 6 Rotawirusy, czyli poważny problem, który możemy i powinniśmy rozwiązać
- 7 Epidemia odry na Samoa, Nowa Zelandia wysyła trumny dla dzieci
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych