Specjaliści: innowacyność jest od lat obecna w codziennej praktyce klinicznej

Wdrażanie innowacyjnych technologi skutecznie zwiększa możliwości terapeutyczne we wszystkich dziedzinach medycyny. Specjaliści jednak podkreślają, że innowacyjność w medycynie to też ciągły rozwój i edukacja specjalistów, tak by ich umiejętności i wiedza pozwalały wykorzystać potencjał płynący z nowych technologii.

O tym w jakich obszarach naszego systemu ochrony zdrowia najbardziej potrzebne są innowacje i jak nowe technologie przyczyniają się do postępu w medycynie mówiono na sympozjum  pt. „Innowacyjność w medycynie", które odbyło się w Senacie 8 kwietnia.

Prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwraca uwagę w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że polska medycyna ma wysoką pozycję w świecie. Jej potencjału nie można kwestionować patrząc na niego przez pryzmat usług medycznych, gdyż ich często niesatysfakcjonujący poziom wynika nie z braku wiedzy, ale z niedostatecznych możliwości finansowania.

- Dziś w wielu dziedzinach to my jesteśmy pionierami, a w kraju wykonujemy wysokospecjalistyczne zabiegi na światowym poziomie - podkreśla rektor WUM, przypominając np.sukces zespołu prof. Maciejewskiego, który dokonał pierwszego na świecie przeszcepu twarzy ze wskazań życiowych.

Jak dodaje prof. Krawczyk, jeszcze kilka lat temu nasi specjaliści musieli wyjeżdżać za granicę by tam uczyć się nowych metod wykorzystywanych w lecznictwie. A dzisiaj także do nas przyjeżdżają się szkolić specjaliści z innych państw. Tak jest m.in. w Klinikce Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby SP Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie będącym wiodącym w skali Europy ośrodkiem przeszczepiania wątroby. 

Profesor zwraca uwagę, że młodzi lekarze są otwarci na wszelkie nowinki i chętnie z nich korzystają.

Prof. Jerzy Walecki, konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej zwraca uwagę, że mówiąc o innowacyjność w medycynie nie można pominąć potencjału intelektualnego naszych specjalistów.

- Innowacyjność to przede wszystkim dostęp do nowoczesnych leków oraz aparatury medycznej. I dziś nowe technologie coraz częściej trafiają do naszych szpitali. Problem w tym, że zdarza się tak, że możliwości techniczne nowoczesnej aparatury przewyższają możliwości intelektualne osób nimi się posługujących. Dlatego dla faktycznego postępu medycyny w kraju za nakładami ponoszonymi na zakup nowoczesnego sprzętu muszą iść wydatki na szkolenia i rozwój personelu - podkreśla prof. Walecki.

Również prof. Tadeusz Wróblewski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwrócił uwagę, że w kraju potrzeba lepszego dostępu do szkoleń dla specjalistów w zakresie wykorzystania nowych metod w medycynie, które będą odgrywały coraz większe znaczenie w lecznictwie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH