Spacer nie jest lekiem na chorobę Alzheimera, ale...

Spacerowanie może zahamować lub spowolnić utratę pamięci u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, u chorych na Alzheimera oraz zdrowych dorosłych ludzi - uważają naukowcy z Pensylwanii.

Wyniki swoich badań przedstawili podczas tegorocznego spotkania "Radiological Society of North America (RSNA)". Naukowcy przekonują, że spacerowanie około 8 km tygodniowo zabezpiecza struktury mózgu odpowiedzialne za uczenie się i zapamiętywanie na okres 5 do 10 lat.

Podczas trwającego 20 lat projektu badawczego naukowcy analizowali związek między aktywnością fizyczną (mierzono dystans pokonany przez uczestników każdego tygodnia) i strukturą mózgu (ocenianą podczas trójwymiarowego skanowania rezonansem magnetycznym) u 299 zdrowych dorosłych (średnia wieku 78 lat) i 127 osób z zaburzeniami poznawczymi – w tym u 83 osób cierpiących na łagodne zaburzenia poznawcze i 44 pacjentów chorych na Alzheimera.

Przy pomocy rezonansu magnetycznego naukowcy sprawdzali objętość mózgu uczestników badania – spadek objętości oznacza, że komórki w mózgu obumierają, wysoka objętość mózgu świadczy o jego dobrym zdrowiu. Poza tym, uczestników projektu badano metodą MMSE (ang. mini-mental state exam), która pozwala ocenić stan pamięci i możliwości poznawczych pacjenta.

Naukowcy zaobserwowali pozytywny związek aktywności fizycznej z objętością mózgu i wynikami MMSE. Osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, żeby utrzymać wysoką objętość mózgu i spowolnić utratę pamięci musiały spacerować około 8 km tygodniowo, osoby zdrowe w tym samym celu powinny spacerować przynajmniej 9,5 km.

Po 5 latach badań wyniki testu MMSE spadały średnio o 5 punktów u osób z zaburzeniami poznawczymi, które nie były wystarczająco aktywne fizycznie, natomiast u osób spacerujących spadały średnio o 1 punkt.

– Choroba Alzheimera wyniszcza mózg i niestety spacerowanie nie jest tutaj lekarstwem. Może ono jednak poprawić odporność mózgu na rozwój choroby i złagodzić utratę pamięci na dłuższy czas – podsumowują badacze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH