Śląskie: wnioski o środki UE na rozwój infrastruktury badawczej m.in. w medycynie Śląski Uniwersytet Medyczny zgłosił projekt Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Silesia-LabMed (za 106,9 mln zł, w tym 69,5 mln zł wnioskowane do RPO). Fot. PTWP

Cztery projekty wpłynęły w konkursie dot. unijnego dofinansowania do infrastruktury badawczej sprzyjającej rozwojowi w dziedzinach, w których specjalizować chce się woj. śląskie. Dotyczą one technologii medycznych oraz energetycznych.

Regionalny Program Operacyjny Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 po raz pierwszy oferuje tego typu wsparcie dla dużych jednostek naukowych, w ramach priorytetu "Nowoczesna gospodarka". Projekty dotyczące "Kluczowej dla regionu infrastruktury badawczej" można było składać od 29 sierpnia ub. roku do końca czerwca br. Budżet konkursu to 221,3 mln zł.

Jak przekazała PAP Beata Goleśna z wydziału rozwoju regionalnego urzędu marszałkowskiego, do konkursu zgłoszono cztery projekty i wszystkie cztery zostały zarejestrowane. Łączna wnioskowana w nich kwota dofinansowania to 162,6 mln zł. Ponieważ mieści się ona w budżecie, wnioskodawcy otrzymają dotacje - jeżeli ich wnioski zostaną pozytywnie ocenione pod względem merytorycznym i formalnym. Wyniki tej oceny powinny być znane w grudniu br.

Śląski Uniwersytet Medyczny zgłosił projekt Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Silesia-LabMed (za 106,9 mln zł, w tym 69,5 mln zł wnioskowane do RPO).

Projekt ten zakłada modernizację i wyposażenie pomieszczeń laboratoryjnych w Zabrzu, wybudowanie i wyposażenie nowego obiektu w Katowicach-Ligocie, a także stworzenie sieci laboratoriów prowadzących badania nad wpływem czynników środowiskowych w regionie na rozwój i przebieg różnych schorzeń.

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk wraz z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich złożyły projekt zakładający tworzenie innowacyjnych materiałów i metod dla medycyny, w tym w leczeniu trudno gojących się ran (za 9,8 mln zł, w tym 6,4 mln zł z RPO).

Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej wnioskuje o środki na utworzenie Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu "Assist Med Sport Silesia" (za 91,5 mln zł, w tym 67,7 mln zł z RPO). Laboratorium to ma odpowiadać potrzebom prowadzenia badań w obszarze inżynierii biomedycznej służącej do wyrobów medycznych.

Priorytet "Nowoczesna gospodarka" śląskiego RPO zakłada wsparcie służące wzmocnieniu tzw. regionalnych inteligentnych specjalizacji, określonych w Regionalnej Strategii Innowacji Woj. Śląskiego na lata 2013-2020 - stąd ukierunkowanie dofinansowania na infrastrukturę służącą medycynie, energetyce i technologiom informacyjno-komunikacyjnym.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH