Blisko 90 mln zł pochłonie do końca 2012 r. modernizacja budynków, laboratoriów oraz zakup specjalistycznej aparatury naukowo-badawczej na potrzeby Biofarmy - Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki, tworzonego na Śląsku przez konsorcjum wiodących w regionie uczelni.

O podpisaniu umowy dotyczącej dofinansowania przedsięwzięcia między konsorcjum a resortem nauki i szkolnictwa wyższego poinformowało w poniedziałek (20 lipca) biuro prasowe Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Konsorcjum powołały w kwietniu 2007 r. Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach. Uczelnie porozumiały się, by wspólnie aplikować o środki na inwestycje i badania, służące rozwojowi nowoczesnych technologii.

Chodzi przede wszystkim o badania w dziedzinie biotechnologii, bioinżynierii i bioinformatyki, prowadzone przez sieć współpracujących ze sobą laboratoriów. Właśnie modernizacja i doposażenie laboratoriów należą do głównych zadań, jakie zostaną wykonane w ramach przedsięwzięcia.

W pierwszej kolejności, jesienią tego roku, rozpocznie się modernizacja budynku wydziału chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, która potrwa do września 2011 r. Natomiast jeszcze przed końcem 2009 r. zakończy się modernizacja laboratorium mikroskopii elektronowej w Zabrzu-Rokitnicy.

– Planowany jest również zakup specjalistycznej aparatury naukowo-badawczej dla potrzeb tworzonych oraz istniejących 14 laboratoriów. Realizacja tego zadania planowana jest począwszy od czwartego kwartału 2009 r. do końca 2012 – powiedziała Magdalena Głowala z biura prasowego Politechniki Śląskiej.

Projekt będzie realizowany w ramach programu operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”, z puli przeznaczonej na rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym. Pomysłodawcy przedsięwzięcia przekonują, że jest ono szansą na prawdziwy postęp technologiczny w śląskich uczelniach oraz przejście, pod względem jakości badań naukowych, z poziomu krajowego na światowy.

Niewykluczone, że w ramach konsorcjum w gliwickim Centrum Onkologii uda się zbudować bank tkanek. Dałoby to możliwość pozyskiwania kolejnych środków, które mogą być później inwestowane w inne projekty badawcze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH