Śląsk: rośnie odsetek niepłodnych mężczyzn

Rośnie odsetek mieszkańców Śląska borykających się z problemem niepłodności. Aż u 52 proc. mężczyzn, którzy zgłosili się na badania przesiewowe w ramach kampanii profilaktycznej „Zdrowy tata” zdiagnozowano niepłodność.

Dziś problem niepłodności dotyka przede wszystkim młodych mężczyzn w wieku od 27 do 33 lat - twierdzą specjaliści, którzy prowadzili badania.

W katowickiej Klinice Gyncentrum przebadano nasienie blisko 100 mężczyzn pod kątem płodności. Przez 3 miesiące na bezpłatną diagnostykę nasienia mógł zgłosić się każdy. Badania przesiewowe realizowane były w ramach pierwszej w regionie kampanii profilaktyczno-edukacyjnej poświęconej diagnostyce zdolności do bycia ojcem z czysto biologicznego punktu widzenia.

Efekt - aż u 52 proc. mężczyzn zdiagnozowano niepłodność o różnym podłożu. Zdaniem specjalistów jest to wynik bardzo niepokojący.

- Od kilku lat obserwujemy rosnący odsetek panów mających problem z poczęciem dziecka. Już dziś aż w 35 proc. przypadków za niepłodność pary odpowiada mężczyzna. Wyniki, które uzyskaliśmy w ramach badań tylko potwierdzają ten niepokojący trend - mówi dr n. biol. Wojciech Sierka z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum Clinic.

Z badań Gyncentrum Clinic wynika, że najczęściej, bo w ponad 42 proc. przypadków, jest to niedostatecznie duża ilość plemników w nasieniu, a w 30 proc. jest to ich nieprawidłowa ruchliwość - nie poruszają się zupełnie lub nie płyną w odpowiednim kierunku. 12 proc. mężczyzn dotykają oba przywołane problemy.

Jednak lista nieprawidłowości jest znacznie dłuższa - u 6 proc. mężczyzn zdiagnozowano całkowity brak plemników (azoospermia). 5 proc. przebadanych mężczyzn zakwalifikowano do grupy z ciężką oligospermią, czyli znaleziono w nasieniu tych pacjentów małą liczbę plemników, poniżej 5 mln/ml - podaje Gyncentrum.

Skąd tak złe wyniki mieszkańców Śląska? Zdaniem ekspertów wpływ na to ma kilka nakładających się na siebie grupy wielu czynników.

- Dotykający panów stały stres, nieprawidłowa dieta, do tego siedzący tryb życia, częste przegrzewanie okolic krocza i jąder np. od trzymanego na kolanach laptopa, używki, przyjmowane leki, anaboliki, nadmierne spożycie alkoholu - to najczęstsze wtórne przyczyny niepłodności. Oprócz tego istnieje cały szereg czynników pierwotnych, jak wady wrodzone i zaburzenia genetyczne - wylicza dr Sierka.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH