Selvita i Instytut Farmaceutyczny poprowadzą wspólne badania nad lekami oftalmicznymi

Przygotowująca się do przejścia na rynek główny GPW innowacyjna firma biotechnologiczna Selvita rozpoczęła współpracę z Instytutem Farmaceutycznym mającą na celu świadczenie na rzecz Instytutu usług z zakresu badań produktów oftalmicznych.

Celem rozpoczynającej się współpracy jest opracowanie, optymalizacja i walidacja modelu komórkowego oraz metod analitycznych służących do analizy stopnia i szybkości przenikania przez rogówkę oka ludzkiego substancji aktywnych (API) z produktów leczniczych.

Badania stanowią cześć realizowanego przez Instytut Farmaceutyczny projektu pn. „Opracowanie innowacyjnych technologii leków oftalmicznych o szczególnym znaczeniu terapeutycznym i społecznym” UDA-POIG.01.03.01-14-068/08. Celem projektu jest opracowanie nowatorskich technologii syntezy i postaci farmaceutycznej pięciu leków stosowanych w okulistyce: w leczeniu alergicznego zapalenia spojówek, stanów zapalnych oka o podłożu alergicznym i pooperacyjnym, a także w terapii jaskry.

Większość środków niezbędnych do realizacji projektu - 16,6 z 19,6 mln zł - Instytut Farmaceutyczny pozyskał z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

- W skład zespołu projektowego wchodzą specjaliści posiadający wiedzę i doświadczenie w opracowaniu modeli in vitro służących badaniu stopnia i szybkości przenikania leków oftalmicznych do wnętrza oka ludzkiego. Projekt ten będzie kolejną okazją aby w pełni zaprezentować potencjał naszych naukowców – mówi dr Miłosz Gruca, dyrektor działu badań biologicznych i członek zarządu Selvity.

- Doświadczenie firmy Selvita S.A. w prowadzeniu badań nad produktami leczniczymi stosowanymi w okulistyce oraz wysoka jakość prac badawczych potwierdzona certyfikatem Dobrej Praktyki Laboratoryjnej (GLP) były decydującymi czynnikami przy wyborze partnera do realizacji projektu - poinformował prof. dr hab. Andrzej Leś, zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Farmaceutycznego, kierownik projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH