Sejm: kluby pozytywnie o projekcie tzw. małej ustawy o innowacyjności 2 proc. dotacji jednostki będą musiały przeznaczać na finansowanie komercjalizacji wyników badań naukowych. Fot. PTWP

Kluby PiS, PO, N i PSL zapowiedziały we wtorek (4 października) poparcie dla projektu tzw. małej ustawy o innowacyjności, zakładającym większe ulgi podatkowe i ułatwienia dla firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową.

Rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, przygotowany przez resort nauki, wprowadza system instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej.

Nad sprawozdaniem sejmowych komisji ws. projektu debatował we wtorek Sejm. Podczas debaty przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych, które zabrały w niej głos (PiS, PO, Nowoczesna i PSL), pozytywnie odnieśli się do projektu i zapowiedzieli jego poparcie. PO zaproponuje jednak do projektu dwie poprawki.

Poseł sprawozdawca Marcin Horała (PiS) powiedział, że celem projektu jest skonstruowanie szeregu instrumentów, które będą premiować innowacyjną działalność.

 Poinformował, że podczas prac sejmowych komisji zaproponowano do projektu merytoryczne poprawki. Jedna z nich usuwa przepisy, które przesądzały, że ulga podatkowa na badania i rozwój stanowi dozwoloną pomoc publiczną.

Inna z poprawek dotyczy dotacji przyznanej jednostkom naukowym na utrzymanie potencjału badawczego. 2 proc. tych środków jednostki będą musiały przeznaczać na finansowanie działań związanych z komercjalizacją wyników badań naukowych i prac rozwojowych; wcześniej w projekcie proponowano, aby było to 0,5 proc.

 - Nie mam wątpliwości, że to projekt dobry - powiedział Włodzimierz Nykiel (PO). Skomentował, że w projekcie są regulacje stanowiące korzystne rozwinięcie rozwiązań, które obowiązują teraz.

W imieniu PO zaproponował do projektu dwie poprawki. Jedna z nich doprecyzowuje przepisy w sytuacji, w której przedsiębiorca wkrótce po otrzymaniu środków na badania i rozwój zakończy prowadzenie działalności gospodarczej. Druga poprawka dotyczy ułatwień w uzyskiwaniu krótkoterminowego dostępu do aparatury badawczej w celach naukowych.

Paweł Pudłowski (N) powiedział, ze jego klub poprze projekt, "gdyż jest on bardzo potrzebny". Zwracał jednak uwagę, że w regulowanym przez projekt zakresie potrzebne są większe zmiany. Apelował do rządu: - Miejcie większe ambicje.

Również Krzysztof Paszyk (PSL) mówił o projekcie pozytywnie. - Klub PSL postuluje, aby uchwalić projekt rządowy ustawy - mówił.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński - w czasie sejmowej dyskusji pytany o potrzebę finansowania przez państwo ryzykownych, innowacyjnych projektów, zwrócił uwagę:

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH