Chorzy na schizofrenię są bardziej narażeni na cukrzycę typu 2, zaburzenie metabolizmu glukozy związane głównie z przejadaniem się i brakiem ruchu - informuje serwis internetowy EurekAlert.

Schizofrenia jest poważnym schorzeniem psychicznym, które objawia się problemami z pamięcią i koncentracją uwagi; chaotycznym myśleniem i zachowaniem oraz tzw. zaburzeniami psychotycznymi, jak halucynacje i omamy. Schorzenie dotyka ludzi młodych - przeważnie między 15 a 35 rokiem życia. Objawia się głównie zaburzeniami w pracy mózgu i mało kto zdaje sobie sprawę, że osoby z tym schorzeniem mają również inne problemy zdrowotne - zaburzenia metabolizmu.

Badacze od dawna podejrzewali, że schizofrenia może mieć związek z wyższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Rozpoznanie tych pacjentów przed rozpoczęciem leczenia schizofrenii jest bardzo ważne, gdyż wiadomo, że niektóre ze skutecznych leków na przeciwpsychotycznych powodują również szybkie przybieranie na wadze, co jest czynnikiem ryzyka cukrzycy typu II.

Naukowcy z Collegium Medycznego Stanu Georgia razem z kolegami z Uniwersytetu w Barcelonie oraz Uniwersytetu Stanu Maryland przebadali 50 osób z nowo zdiagnozowaną schizofrenią lub pokrewną chorobą, której towarzyszą zaburzenia psychotyczne. Żadnej z nich nie rozpoczął jeszcze leczenia. Dla porównania sprawdzili też podobną liczebnie grupę osób bez schizofrenii.

Wszystkim podano na czczo glukozę i po dwóch godzinach zmierzono poziom tego cukru we krwi (tzw. dwugodzinny test obciążenia glukozą). W analizie uwzględniono różne czynniki ryzyka cukrzycy. Okazało się, że 16 proc. chorych na schizofrenię miało bądź cukrzycę, bądź prowadzące do niej zaburzenia metabolizmu glukozy. Natomiast, w grupie kontrolnej nikt nie miał objawów cukrzycy.

- Nasze wyniki sugerują, że na rozwój obydwu tych schorzeń mogą wpływać jakieś wspólne czynniki środowiska lub czynniki genetyczne - komentuje prowadzący badania dr Brian Kirkpatrick. Naukowiec zaprezentował ich efekty na Międzynarodowym Kongresie nt. Badań nad Schizofrenię, który odbywa się w San Diego, w dniach 28 marca - 1 kwietnia.

Z wcześniejszych badań wynika na przykład, że pewne czynniki oddziałujące na płód w łonie matki, jak niedożywienie, zwiększają ryzyko zarówno schizofrenii, jak i cukrzycy u potomstwa.

Autorzy pracy liczą, że zrozumienie związku między schizofrenią a cukrzycą pomoże w opracowaniu nowych metod leczenia schizofrenii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH