Włoscy naukowcy zidentyfikowali roślinę wywołującą diaboliczny uśmiech. Oenanthe crocata - ziele z rodziny selerowatych należące do rodzaju kropidło. Wyniki prac badaczy opublikowano w

W starożytności potomkowie Fenicjan na Sardynii używali jej jako trucizny. U otrutych wywoływała grymas na twarzy przypominający diaboliczny uśmiech. W IX w. p.n.e. Homer mówił o „sardonicznym uśmiechu”, kąśliwym, cynicznym, pełnym pogardy. „Sardoniczny” etymologicznie odnosi się do Sardynii - przytacza wyniki prac badaczy Gazeta Wyborcza.

Jak piszą autorzy najnowszych badań, w starożytności praktykowano tam rytualne zabójstwa - starcom, którzy już nie potrafili zatroszczyć się o siebie, lub przestępcom podawano trujący napój wywołujący na ich twarzy efekt szerokiego, przerażającego uśmiechu z wyszczerzonymi zębami. Następnie ofiary strącano ze skały lub bito na śmierć.

Starożytni autorzy wspominali o rosnącym na Sardynii w podmokłych miejscach tajemniczym sardonijskim zielu. 

Bardzo długo naukowcy nie wiedzieli, z jakiej rośliny wytwarzano truciznę. Najnowsze badania przeprowadzone pod kierunkiem chemika Giovanniego Appendino z Universita degli Studi del Piemonte Orientale dowodzą, że była to Oenanthe crocata - ziele z rodziny selerowatych należące do rodzaju kropidło. Ten gatunek występuje wyłącznie na Sardynii, kilka innych gatunków kropidła można znaleźć również w Polsce.

Ok. 10 lat temu sardyński pasterz popełnił samobójstwo, zjadając tę roślinę. Zmarły miał na twarzy przerażający uśmiech. To właśnie ten wypadek skłonił współautora badań botanika Mauro Ballero z Uniwersytetu w Cagliari na Sardynii, do przestudiowania podobnych zdarzeń w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Jak wyjaśnia Appendino, „substancja jest bardzo toksyczna i wywołuje symptomy bardzo zbliżone do tych, o których mówią starożytni autorzy, opisując uśmiech sardoniczny, włącznie z paraliżem twarzy”.

Naukowcy przeanalizowali strukturę chemiczną zawartej w roślinie neurotoksyny oraz jej wpływ na ludzki organizm. Wyciąg z Oenanthe crocata stosowany jest w medycynie m.in. jako leczenie wspomagające przy epilepsji.

Współczesna medycyna używa określenia „sardoniczny uśmiech” na określenie grymasu twarzy występującego w przebiegu tężca spowodowanego skurczem mięśni mimicznych. Chorzy mają obniżone kąciki ust, odsłonięte zęby i zmarszczone czoło, co kojarzy się z wyrazem pogardy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH