Rzeszów: uczelnie utworzyły klaster "Technologia w medycynie" FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Rozwój badań i technologii stosowanych w medycynie, badanie technologii w zakresie zdrowego trybu życia i ich wdrażanie to niektóre z celów nowego klastra "Technologia w medycynie", założonego przez Uniwersytet Rzeszowski (UR) i Politechnikę Rzeszowską (PRz).

Oprócz obu uczelni w skład klastra wchodzą jeszcze m.in. przedstawiciele szpitali z regionu, różnych firm działających w obszarach związanych z medycyną oraz uzdrowisko w Rymanowie.

Jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, prof. Grzegorz Budzik, prorektor elekt ds. nauki na PRz w rozmowie z PAP zaznaczył, że we wtorek (26 lipca) klaster został założony formalnie. Natomiast w praktyce zespoły naukowców z obu uczelni prowadziły już wcześniej badania w różnych obszarach.

Celem klastra jest przede wszystkim rozwój badań w zakresie szeroko pojętej medycyny i technologii w niej stosowanych, rozwiązań i technik diagnostyki wspomaganej komputerowo, czy badanie i wdrażanie technologii i biotechnologii mających pozytywny wpływ na jakość życia i zdrowie ludzi.

Kilkuosobowe zespoły naukowców działających w klastrze zajmują się też badaniem i rozwijaniem systemów przetwarzania danych, w tym m.in. obrazów 3D i sposobów obróbki danych, tworzeniem prototypów, które wspomogą procesy medyczne (np. diagnozowanie, planowanie i przebieg operacji, oraz rehabilitację)
 
Klaster będzie też prowadził działania edukacyjne personelu medycznego i pacjentów, a także propagował zdrowy styl życia, wiedzy dotyczącej rehabilitacji, zapobiegania chorobom i pomocy ludziom niepełnosprawnym.

- Jestem przekonany, że ta inicjatywa przyczyni się do podniesienia świadomości pacjentów i personelu medycznego, a w konsekwencji do poprawy jakości świadczonych usług medycznych na Podkarpaciu - mówi prof. Sławomir Snela z UR, jeden z inicjatorów powołania klastra.

Ponadto - jak podkreślają obaj inicjatorzy - dodatkowym efektem będzie rozwój niezbędnej infrastruktury oraz korzyści edukacyjne zarówno dla studentów kierunku lekarskiego na UR, jak i dla studentów PRz, np. inżynierii medycznej czy zarządzania.

Prof. Budzik dodał, że z wyników pracy naukowców skorzystają także podmioty należące do klastra; będą bowiem wdrażać i stosować rozwiązania opracowane w ramach badań.

Miniony rok akademicki był pierwszym rokiem działania na Uniwersytecie Rzeszowskim kierunku lekarskiego. W październiku 2015 roku na tym nowym kierunku studia stacjonarne i niestacjonarne rozpoczęło 120 studentów z kilku regionów Polski (w tym roku będzie to 150 osób).

Kadrę akademicką na kierunku lekarskim tworzą zarówno dotychczasowi pracownicy UR, jak i profesorowie, którzy przyjechali do Rzeszowa m in. z Warszawy, Lublina, Łodzi, Zabrza, a także Sztokholmu.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH