
Samonastawna rampa umożliwiająca osobom niepełnosprawnym ruchowo pokonywanie przeszkód architektonicznych takich jak krawężniki czy wysokie progi, powstała na Politechnice Rzeszowskiej. Można ją wykorzystać w miejscach, gdzie nie da się użyć podjazdów czy wind.
Jej pomysłodawcami i konstruktorami są naukowcy z Katedry Konstrukcji Maszyn (KKM) Politechniki Rzeszowskiej: dr hab. inż. Sławomir Miechowicz (prof. PRz) i dr inż. Paweł Fudali. Rampa została już opatentowana i wdrożona do produkcji. Kilkadziesiąt egzemplarzy już zostało zamontowanych w różnych miejscach kraju.
Samonastawna rampa, która umożliwia pokonywanie przez osoby niepełnosprawne ruchowo przeszkód poprzecznych takich jak: wysokie progi, krawężniki, schody czy stopnie jest szczególnie przydatna w miejscach, w których nie można zastosować tradycyjnych podjazdów czy wind. Jak zauważył dr Miechowicz, samonastawna rampa jest więc urządzeniem pośrednim, uzupełniającym istniejące już rozwiązania.
Dodatkowym atutem rampy jest możliwość jej automatycznego składania i rozkładania, dzięki czemu rampa nie utrudnia poruszania się innym osobom, szczególnie w ciągach komunikacyjnych, które mają ograniczone wymiary. Ponadto urządzenie po złożeniu jest niewidoczne, w przeciwieństwie do stałych podjazdów, w związku z czym nie wpływa na estetykę miejsca, w którym jest zamontowane.
W rozmowie z PAP konstruktor zaznaczył, że po złożeniu rampa ma zaledwie kilka centymetrów grubości i może zostać schowana w podłodze, czy jezdni. Producent oferuje możliwość stworzenia górnej, widocznej powierzchni rampy w kolorze i fakturze zbliżonych do podłogi, dzięki czemu można jeszcze bardziej "ukryć" rampę.
Jedna z takich ramp jest zamontowana w mieszkaniu dr. Miechowicza; ułatwia mu pokonanie wysokiego progu przy wyjeździe wózkiem na balkon.
Samonastawna rampa jest efektem prac badawczych prowadzonych w KKM. Oprócz niej zespół opracował też wiele innych rozwiązań konstrukcyjnych i prototypów funkcjonalnych urządzeń dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Większość z nich została przedstawiona do ochrony patentowej, a kilka uzyskało już ochronę na terenie Polski.
W badaniach i poszukiwaniu rozwiązań technicznych, technologicznych, które mogłyby pomóc niepełnosprawnym pracownicy KKM współpracują z portalem społecznym "Rampa" - (www.rampa.net.pl), na którym osoby sprawne komunikują się i integrują z osobami o różnym stopniu niepełnosprawności, wymieniają doświadczenia i wskazują różne problemy, które są inspiracją dla naukowców z KKM. Pracownicy KKM zachęcają do odwiedzania "Rampy” i wskazywania problemów.
Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl


CZYTAJ TAKŻE
- 19:25 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 18:55 Zmarł Chilijczyk uważany za najstarszego człowieka na świecie. Miał...
- 18:15 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 17:55 AOTMiT o posiedzeniu Rady Przejrzystości 23 kwietnia
- 17:00 Łódź: uniwersytet medyczny będzie miał 20 nowych laboratoriów za 63 mln zł
- 16:25 Diety bezglutenowej przestrzega więcej osób, niż choruje na celiakię. Ekspert: to moda, ale...
- 15:55 Resort zdrowia ma do wydania na programy profilaktyczne 55 mln zł, ogłasza konkursy
- 15:25 Kraków: schron pod szpitalem wkrótce będzie dostępny dla turystów
- 1 Pielęgniarki z Ukrainy nie będą pracować w polskich szpitalach jako pielęgniarki?
- 2 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 5 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 6 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 7 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych