Ruszył unikatowy projekt interdyscyplinarnych badań mumii Twórcy projektu rozpoczęli badania mumii w MCO Affidea w Otwocku Fot. Muzeum Narodowe

15 grudnia w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea w Otwocku ruszył Warsaw Mummy Project (Warszawski Projekt Interdyscyplinarnych Badań Mumii). Celem jest przebadanie mumii egipskich ze zbiorów Muzeum Narodowego m. in. pod kątem występowania chorób nowotworowych. To największe na świecie przedsięwzięcie tego rodzaju.

Jego pierwszy etap obejmie badania nieinwazyjne za pomocą tomografii komputerowej i rentgena. Etap drugi będą stanowiły badania mikroinwazyjne.

W ramach etapu pierwszego badacze sprawdzą, czy mumie są autentyczne i co zawierają. Planowane jest wykorzystanie daktyloskopii i podoskopii (we współpracy z jednostką włoskich carabinieri) oraz analizy makroskopowej w celu ustalenia metody mumifikacji i określenia stanu zachowania tkanek.

Badania tomografem pozwolą odpowiedzieć na pytania o gatunek (badane będą także mumie zwierzęce) wiek i płeć mumii, ale będą także szansą na znalezienie śladów chorób występujących w starożytności, w tym chorób kośćca, schorzeń metabolicznych, zakaźnych, naczyniowych, odpasożytniczych, ale głównie - nowotworowych.

W ramach etapu drugiego pobrane zostaną metodami endoskopowymi niewielkie próbki mumii. Umożliwi to przeprowadzenie dokładnych analiz laboratoryjnych, w tym genetycznych z wykorzystaniem badań DNA.

Obrazy pozyskane podczas badań zostaną również wykorzystane do przeprowadzenia rekonstrukcji wyglądu zmumifikowanych osobników za życia.

Po pierwsze: bezpieczeństwo eksponatów
Projekt jest inicjatywą naukową grupy archeologów i bioarcheologów, obecnie doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego: Kamili Braulińskiej, Marzeny Ożarek-Szilke oraz Wojciecha Ejsmonda.

- Mamy największe w Polsce zbiory mumii (ok. 40 sztuk w różnym wieku). Chętnie udostępniamy je do badań także dlatego, że stosowana aparatura jest dla nich bezpieczna - mówiła we wtorek w Otwocku Dorota Ignatowicz- Woźniakowska, główny konserwator Muzeum Narodowego.

W ramach projektu przebadane zostaną łącznie 42 eksponaty: mumie ludzkie i zwierzęce oraz ich fragmenty, tj. dłonie, głowy, stopy. Część z nich jest depozytem Uniwersytetu Warszawskiego przekazanym Muzeum Narodowemu w Warszawie oraz depozytem Muzeum Etnograficznego (dłoń) i Luwru (kot, krokodyl, baran).

Pierwszy taki projekt
- Chociaż badania mumii egipskich z zastosowaniem tomografii komputerowej prowadzone są na świecie od wielu lat, na razie zbadano ich zaledwie ok 100. W porównaniu z zasobami muzeów w różnych krajach to naprawdę niewiele. Ponadto nigdy wcześniej mumie nie były badane tak kompleksowo - wskazuje Marzena Ożarek-Szilke, specjalistka w zakresie badań szczątków ludzkich.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH