Rusza projekt Biobanku: dlaczego jedni są zdrowi, a inni nie?

Naukowcy realizujący projekt brytyjskiego Biobanku przez najbliższych 30 lat będą badali geny, styl życia oraz stan zdrowia ochotników.

Celem jest poznanie wzajemnego oddziaływania uwarunkowań genetycznych, stylu życia i stanu zdrowia oraz zbadania, jak owe zależności wpływają na fakt, że jedni cieszą się zdrowiem, a inni chorują? Dlaczego po przekroczeniu pewnego wieku zwiększa się zapadalność na niektóre choroby?

Do udziału w projekcie zaproszono osoby w wieku od 40 do 69 lat. Ochotnicy informują badaczy o aktualnym stanie zdrowia, oddają krew do badań, są ważeni, poddawani badaniom ciśnienia krwi, wydolność płuc, gęstość kości. Na potrzeby projektu oddają również dodatkowe próbki krwi, moczu i śliny.

– Chcemy zrozumieć, dlaczego dzieje się tak, że u niektórych po przekroczeniu czterdziestki zaczynają się rozwijać takie schorzenia, jak nowotwory, choroby serca, czy demencja. Chcemy także poznać czynniki ryzyka i dzięki temu zapobiegać tym groźnym chorobom – powiedział BBC News dr Tim Sprosen, który koordynuje prace w ramach Biobanku.

Jednak krytycy przedsięwzięcia alarmują, że zgromadzone w ten sposób informacje nie są do końca odpowiednio zabezpieczone, ani całkowicie anonimowe. Obawiają się ponadto, że mogą one zostać wykorzystane przez koncerny farmaceutyczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH