Rok 2012 w polskiej medycynie

Pionierskie wykorzystanie komórek macierzystych do naprawy uszkodzonych organów, przeszczepy wielonarządowe, a nawet częściowe przywrócenie sprawności osobie z przerwanym rdzeniem kręgowym - to w roku 2012 najważniejsze osiągnięcia w medycynie.

Dziennik.pl sporządził listę 31 spektakularnych sukcesów, które usprawniały leczenie, ratowały życie pacjentów albo zapobiegały kolejnym chorobom. Znalazły się na niej także najważniejsze wydarzenia 2012 r. w polskiej medycynie. Oto niektóre z nich:

Najnowocześniejszą w Polsce hybrydową salę operacyjną otwarto w marcu w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Wykonywane są w niej małoinwazyjne zabiegi przeprowadzane wewnątrz naczyń krwionośnych. 

Pierwszą w Polsce operację pobrania nerki małoinwazyjną techniką laparoskopową od żywego dawcy z wykorzystaniem obrazowania 3D przeprowadzili w czerwcu chirurdzy Kliniki Gastroenterologii i Transplantologii CSK MSW w Warszawie.

Również w czerwcu przeprowadzono pierwszą w Polsce i czwartą na świecie operację wszczepienia nowej generacji implantu słuchowego (CODACS). Odbyła się w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. Nowy implant łączy cechy implantu ucha środkowego i ślimakowego, zapewniając bezpośrednią stymulację ślimaka.

Lekarze Centrum Onkologii w Warszawie w sierpniu zastosowali nową metodę leczenia raka jajnika, która możne znacznie wydłużyć życie pacjentek. Po usunięciu powstałych na skutek przerzutów do otrzewnej widocznych ognisk nowotworu, na otrzewną i narządy jamy brzusznej podawany jest płyn z cytostatykami podgrzany do temperatury 42 st. C. Wyższa temperatura zwiększa podatność komórek nowotworowych na cytostatyki. Jednocześnie uzyskuje się od 75 do nawet 1000 razy większe stężenie leku przeciwnowotworowe niż wtedy gdy jest on podawany dożylnie

Polscy naukowcy z Katowic i Wrocławia przeprowadzili w październiku pierwsze pionierskie zabiegi wykorzystaniem mezenchymalnych komórek macierzystych z pępowiny. Wykorzystano je u chorych po przeszczepieniu szpiku, u których doszło do zagrażającej życiu reakcji "przeszczepu przeciwko gospodarzowi". Terapia ta ma zastosowanie w 10-15 proc. najcięższych przypadków, kiedy leki nie przynoszą efektu

Więcej: www.dziennik.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH