Roboty medyczne: czy to przyszłość chirurgii?

Już po raz dziewiąty w piątek (9 grudnia) naukowcy, projektanci, konstruktorzy i użytkownicy robotów medycznych spotykają się na konferencji organizowanej w Zabrzu, by rozmawiać o postępach, doświadczeniach i perspektywach w tej dziedzinie.

Po raz pierwszy organizatorem konferencji jest powstałe w ubiegłym roku w grudniu, Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Robotyki Medycznej (ISMR). Spotkanie nosi oficjalną nazwę: Konferencja Międzynarodowa "Roboty Medyczne 2011".

Konferencja jest okazją do zapoznania się z najciekawszymi pracami naukowymi i konstrukcyjnymi z dziedziny robotyki medycznej, prowadzonymi w Polsce i za granicą. Jej tradycja sięga 2002 roku. Wtedy zaprezentowane zostały pierwsze prototypy opracowywanego w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu polskiego robota chirurgicznego Robin Heart . Od tej pory, co roku odbywa się pokaz nowości związanych z tym projektem.

Blisko 20 prezentacji, które przewidziano w trakcie trwania konferencji, podzielono na kilka sesji poświęconych: technologiom, robotom chirurgicznym, usługowym i rehabilitacyjnym, robotyce sztucznych narządów oraz problemom robotów medycznych. Zaplanowano również forum mistrzów chirurgii małoinwazyjnej, którzy omawiać będą zastosowanie technik i narzędzi laparoskopowych oraz panel mistrzów chirurgii robotycznej.

W trakcie konferencji zostaną również zaprezentowane roboty nad którymi pracują naukowcy z ośrodków akademickich z Gliwic, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania i Warszawy oraz niemieckiego Tuttlingen.

- Wielu ekspertów wyraża pogląd, że tradycyjna chirurgia laparoskopowa osiągnęła kres swojego rozwoju. Dalsze wzbogacanie instrumentarium i udoskonalanie techniki operacyjnej nie są już w stanie wprowadzić do chirurgii zasadniczego postępu. W związku z tym ogromne nadzieje pokładane są w dynamicznym rozwoju chirurgii robotowej - mówi prof. Wojciech Witkiewicz z Wojewodzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, operujący robotem da Vinci.

Na zakończenie konferencji zostanie nagrodzona statuetką ROBINA najlepsza praca przygotowana przez młodego naukowca (do 30 roku życia), studenta, hobbysty, uczestnika imprezy. Wręczona zostanie również „Strzała Robina" - nagroda pobliczności - przyznawana przez uczestników konferencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH