Resort nauki chce wesprzeć badaczy w walce o granty Polscy badacze rzadko otrzymują prestiżowe granty międzynarodowe. Fot. archiwum

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) we współpracy z Polską Akademią Nauk powoła biuro, które zapewni naukowcom wsparcie administracyjno-organizacyjne podczas zabiegania o granty - zapowiedział minister nauki Jarosław Gowin.

- Polscy badacze indywidualni czy zespoły badawcze rzadko otrzymują prestiżowe granty międzynarodowe - ocenił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Dodał, że Polacy wypadają "dramatycznie źle" choćby pod względem uzyskiwania jednych z prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Przypomniał, że Polacy zdobyli ich 21, podczas gdy dużo mniejsze od nas Węgry - aż 35.

- Wydaje nam się, że ilość tych grantów jest niewspółmiernie mała w stosunku do rzeczywistego potencjału naukowego polskich uczonych - ocenił Gowin.

 Uznał, że jedną z głównych przyczyn problemu jest brak wsparcia instytucjonalnego. - W większości krajów Unii Europejskiej istnieją wyspecjalizowane instytucje, które wspierają uczonych, a chociażby dbają o odpowiedni poziom językowy wniosków, składanych w języku angielskim. Nawet takie kryterium czasami decyduje o tym, czy jakiś projekt ma szanse na uzyskanie grantu, czy też nie - podkreślił.

Dlatego - jak tłumaczył - jego resort we współpracy z Polską Akademią Nauk powoła instytucję, która będzie pomagała naukowcom przy zdobywaniu grantów, zapewniając im administracyjno-organizacyjne wsparcie.

- Granty są często odrzucane z powodu wymogów formalnych: pomysł może być świetny, badacz może być przygotowany, natomiast nie spełnia któregoś z kryteriów. Biuro ma w tym pomóc - dodała podsekretarz stanu w MNiSW Teresa Czerwińska. - Będziemy wspierać koncepcje badaczy, którzy chcą aplikować o tzw. granty z najwyższej półki.

Czerwińska zastrzegła, że koncepcja biura jest na razie wstępna. Według niej resort rozważa zatrudnienie w biurze 5-7 osób, "fachowców co najmniej europejskiej klasy". Szacuje się, że na uruchomienie biura potrzeba ok. 400-500 tys. zł.

- Po młodszych kolegach widzę, że oni boją się biurokracji przy zgłaszaniu - potwierdził nowy szef Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA), prof. Krzysztof Diks z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dodał, że młodzi naukowcy są świetne przygotowani merytorycznie. Przerastają ich jednak często formalności związane ze złożeniem wniosku o grant, opracowaniem budżetu czy orientacją w unijnych przepisach. Takie obowiązki bardzo ich też obciążają i odciągają od właściwej pracy - badawczej czy dydaktycznej.

Istniejące dziś na uczelniach jednostki wsparcia dla naukowców nie zawsze się sprawdzają - ocenił podsekretarz stanu w MNiSW Piotr Dardziński. Wiceminister Dardziński sugerował, że pomoc dla naukowców może się zwiększać, gdyż uczelnie coraz wyraźniej dostrzegają interes związany z zatrudnianiem u siebie badaczy realizujących prestiżowe granty. 

Więcej: PAP - Nauka w Polsce

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH