Resort infrastruktury będzie wspierać współpracę nauki z przemysłem

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju będzie wspierać polskie wynalazki, które mają szansę zaistnieć w gospodarce, ale do tego potrzebna jest współpraca naukowców i przedsiębiorców - powiedziała na konferencji w Suwałkach wiceminister infrastruktury Iwona Wendel.

Konferencję pt. "Fundusze i instrumenty dla wsparcia współpracy strefy nauki i przedsiębiorczości w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020" zorganizowano w Parku Naukowo-Technologicznym Polska Wschód.

Wendel przyznała, że właśnie instytucje takie jak Park powinny pomagać przedsiębiorcom tworzyć konsorcja naukowo-przemysłowe, zajmujące się realizacją pomysłów, które będą miały zastosowanie w gospodarce. Jej zdaniem parki powinny prowadzić za rękę przedsiębiorców, by pomóc im we wdrażaniu innowacji.

Przekonywała, że swoje nastawienie powinni zmienić naukowcy, którzy niechętnie godzili się dotąd na komercjalizowanie ich pomysłów.

W konferencji wzięła też udział m.in. była minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barba Kudrycka. Jej zdaniem, z punktu widzenia uczelni i rozwiązań prawnych właściwie już wiele zrobiono w kierunku komercjalizacji, a w Sejmie trwa debata nad "uwłaszczeniem naukowców". Chodzi o propozycję dającą prawa własności intelektualnej do wyników przeprowadzonych badań.

Fundusze te mają być przeznaczane na projekty, które będą realizowane wspólnie przez przedsiębiorstwo i instytucję naukową. Liderem projektu będzie przedsiębiorca; w wyniku takiej współpracy ma powstać pomysł, który będzie wdrażany właśnie przez tę firmę. Nowe technologie będą mogły być sprzedane również do innego przedsiębiorstwa.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz powiedział dziennikarzom, że samorząd Suwałk przygotowuje strategię pomocy przedsiębiorcom, by łatwiej mogli pozyskiwać środki unijne w latach 2014-2020. Oczekuje on, że Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód w Suwałkach będzie robił więcej, by przedsiębiorcy z tej części Polski częściej wdrażali innowacyjne technologie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH