Środa, 22 października 2014 

PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia | 24-01-2013 19:15

Relacje lekarz - pacjent: ruszają badania nad komunikacją w ochronie zdrowia

Obserwowanie rozmów lekarza z pacjentem w szpitalu i w przychodni przyszpitalnej zakłada projekt badawczy "Komunikacja w ochronie zdrowia. Relacje lekarza z pacjentem i ich uwarunkowania". Badania są realizowane w Katowicach, potrwają trzy lata.

Projekt realizują wspólnie Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - poinformowała PAP 24 stycznia.

W trakcie trzyletnich badań przeprowadzone zostaną m.in. ankiety wśród lekarzy i pacjentów: badacze będą obserwować, jak przebiegają rozmowy lekarzy z pacjentami np. podczas wizyt przy łóżku pacjenta w szpitalu i spotkań z pacjentem w przychodni przyszpitalnej. - Będziemy również uczestniczyć w odprawach lekarzy, a także przysłuchiwać się, jak komunikują się między sobą - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej prof. Jadwiga Stawnicka z Uniwersytetu Śląskiego.

Celem tych obserwacji będzie m.in. zbadanie sposobu komunikowania się pomiędzy lekarzem a pacjentem. - Chodzi też o to, aby wykazać pewne błędy, bariery komunikacyjne - dodała Stawnicka.

Dr hab. nauk medycznych Ewa Mrukwa-Kominek, p.o. obowiązki dyrektora ds. lecznictwa w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5, uważa, że wspomniane badania są potrzebne. - Taka ocena sposobu komunikacji jest cenna, żeby uświadomić lekarzom, co można poprawić - mówiła.

Efektem badań będzie publikacja poświęcona sposobom komunikowania się lekarza z pacjentem.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

 • rozmawiać
  należy z pacjentami rozmawiać a nie tyko do nich mówić a to ogromna różnica irytuje mnie twierdznie mowi lekarz do chorego na raka tak ją wiem jak to jest chory pyta lekarza to pan też chory lekarz nie pacjent to g......pan wiesz

  ~olga, 2013-01-27

 • rozmawiać
  należy z pacjentami rozmawiać a nie tyko do nich mówić a to ogromna różnica irytuje mnie twierdznie mowi lekarz do chorego na raka tak ją wiem jak to jest chory pyta lekarza to pan też chory lekarz nie pacjent to g......pan wiesz

  ~olga, 2013-01-27

 • a co z wdzięcznością?
  Będą podpowiedzi, jak poradzić sobie z "dowodami wdzięczności"?
  Konsultujemy to na CyfrowaDemokracja.pl !

  ~PT, 2013-01-25

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH