Rany po oparzeniach leczą "koktajlem" z komórek macierzystych. Wyniki porównywalne z USA

W kraju śmiertelność oparzonych w ciągu ostatnich kilku lat spadła z 22 proc. do 5,2 proc. To wyniki zbliżone do osiąganych w amerykańskich klinikach marynarki wojennej, które są świetnie rozwinięte w tej dziedzinie. Uzyskują je specjaliści Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich stosując m.in. allogeniczne przeszczepy komórek macierzystych. To światowa ekstraklasa.

- Nauczyliśmy się ratować ciężko oparzonych oraz osoby z ciężkimi obrażeniami, walczyć z wstrząsem pooparzeniowym. Należy zrobić wszystko, by ci pacjenci mogli normalnie żyć w społeczeństwie - mówi w rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr hab. Marek Kawecki, specjalista chirurgii ogólnej, zastępca dyrektora ds. medycznych w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Opisuje postęp jaki dokonał się w leczeniu oparzeń i ran m.in. dzięki możliwości przygotowywania w siemianowickiej "oparzeniówce" preparatów z tłuszczowych komórek macierzystych pacjenta i hodowli komórek skóry do przeszczepień.

Rynek Zdrowia: Jedną z nowoczesnych procedur stosowanych w Centrum Leczenia Oparzeń jest wykorzystywanie komórek macierzystych w leczeniu oparzeń i ran przewlekłych. Jakie są zalety tej terapii?

Doc. Marek Kawecki: - Zastosowanie komórek macierzystych generuje proces gojenia. Badania wykazały, że przeszczep komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej poprzez jak najszybsze podanie sybstytutu komórek macierzystych i regeneracyjnych ADRCs (Adipose Derived Regenerative Cells) przyśpiesza gojenie, pobudza naskórkowanie, ziarninowanie i angiogenezę skóry.

Wykorzystujemy komórki macierzyste pozyskane z autologicznej tkanki tłuszczowej, czyli z tkanki tłuszczowej pacjenta. Co istotne całość procedury pobrania tkanki tłuszczowej, wyizolowania preparatu komórkowego, a także aplikacji zamknięta jest w ciągu jednego cyklu operacyjnego. Posługujemy się urządzeniem do pozyskiwania komórek macierzystych i regeneracyjnych z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta Celution 800/CRS firmy Cytori Therapeutics.

Metoda pozyskiwania komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej podlega na pobraniu tkanki tłuszczowej metodą liposukcji, trawieniu enzymatycznym, wielokrotnie wirowaniu i przemywaniu, a następnie odpłukaniu komórek tkanki tłuszczowej. W ten sposób otrzymujemy roztwór komórek macierzystych gotowy do wykorzystania.

- U jakich pacjentów można zastosować tę procedurę?
- U chorych ciężko oparzonych, jak również chorych z ranami przewlekłymi, u których doszło do znacznego ubytku tkanek własnych. Stosowaliśmy komórki macierzyste pozyskane z tkanki tłuszczowej np. u mężczyzny, u którego doszło do znacznego ubytku skóry i mięśni podudzia. Procedura jest stosowana tam, gdzie zależy nam na odnowie tkanki w sensie funkcjonalnym.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH