Rak pęcherza moczowego nie przeżyje bez argininy Prace zespołu prof. Donny Hansel z University of California w San Diego (USA) wskazuje, że możliwe jest nowe podejście terapeutyczne do raka pęcherza. Fot. Archiwum

Pozbawienie dostępu do aminokwasu argininy może się okazać skutecznym sposobem zwalczania raka pęcherza moczowego - informuje ''The American Journal of Pathology''.

W przypadku zawansowanego raka pęcherza możliwości leczenia są raczej ograniczone. Być może sytuację zmieni odkrycie dokonane przez zespół prof. Donny Hansel z University of California w San Diego (USA).

Aminokwasy to związki, z których powstają cząsteczki białek. Niektóre z nich musimy czerpać z pożywienia (aminokwasy egzogenne), inne nasze komórki potrafią syntetyzować same (aminokwasy endogenne). Oczywiście o ile są to zdrowe komórki. Aminokwasem endogennym jest na przykład arginina, wytwarzana w ramach cyklu mocznikowego z cytruliny. Za pierwszą fazę syntezy odpowiada enzym - syntetaza argininobursztynianu 1 (ASS1). Oprócz własnej produkcji do komórek może też docierać arginina dostarczana z pożywieniem.

Badając metodami immunohistochemicznymi próbki tkanek pobrane w ciągu 20 lat od 252 pacjentów, których operowano z powodu raka pęcherza, naukowcy wykazali, że normalny nabłonek pęcherza wykazywał wyraźną ekspresję ASS1 na całej grubości. Inaczej było w przypadku komórek nowotworowych. Okazało się, że ponad 90 proc. wszystkich raków pęcherza wykazuje niedobór ASS1. Ponieważ dalsze losy operowanych osób dokładnie śledzono, można był wykazać, że to właśnie pacjenci z niedoborem ASS1 żyją krócej.

Terapia z użyciem degradującego argininę enzymu ADI-PEG 20 (to komercyjnie dostępna wersja enzymu, o przedłużonym działaniu) zahamowała wzrost guzów zbudowanych z komórek z niedoborem ASS1 - zarówno in vitro, jak i in vivo (w przypadku komórek nowotworowych wszczepionych myszom). Sugeruje to, że możliwe jest nowe podejście terapeutyczne do raka pęcherza.

Podczas badań na myszach komórki z niedoborem ASS1 wszczepiano w tkankę podskórną na lewym boku zwierzęcia, a z normalnie aktywnym ASS1 - na prawym boku. Jak się okazało, ADI-PEG 20 powstrzymał rozwój guza tylko w tkance zawierającej komórki z niedoborem ASS1 - te, które same wytwarzały aminokwas poradziły sobie z jego brakiem w otoczeniu.

Oprócz potencjalnego zastosowania w raku pęcherza, ADI-PEG 20 jest obecnie testowany w III fazie badań klinicznych jako lek na raka wątrobowokomórkowego. Rozważane jest jego zastosowanie w czerniaku oraz międzybłoniaku (mesothelioma).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH