Prof. Wiesław Nowiński: badania mózgu powinny być polskim priorytetem

Nauka i innowacyjność powinny się stać polską specjalnością, a jedną z dziedzin, w której Polacy mogą przodować, są badania mózgu - powiedział PAP goszczący w Krakowie światowej sławy naukowiec z Singapuru, twórca atlasów mózgu, prof. Wiesław L. Nowiński.

Autor nowatorskich metod obrazowania mózgu, który przybył do Krakowa jako prelegent Światowego Kongresu Matematycznego ISAAC, podkreślił, że warunkiem długofalowego rozwoju Polski jest rozwój nauki i innowacyjności. Zdaniem prof. Nowińskiego, władze polskie powinny najpierw określić priorytetowe dziedziny rozwoju nauki i innowacji, a następnie skoncentrować się na nich. 

- Powinniśmy się uczyć od najlepszych. Dlatego uważam, że trzeba powołać komisję ekspertów przy premierze, która winna przeanalizować modele w innych krajach i zaproponować najlepszy ze względu na innowacyjność i przedsiębiorczość - powiedział PAP prof. Nowiński w przerwie obrad.

Dodał, że należy też przyjąć prawo, którego celem byłoby uczynienie Polski najbardziej atrakcyjnym krajem w UE dla przedsiębiorców i twórców wysokich technologii. - To długofalowa ponadpartyjna koncepcja, która powinna objąć perspektywę co najmniej 10 lat - zaznaczył ekspert.

Gość z Singapuru poinformował, że swoje koncepcje rozwoju nauki i innowacyjności przedstawił w tym roku w Warszawie na szczeblu trzech ministerstw: rozwoju regionalnego, gospodarki i zdrowia. W ubiegłym roku prof. Nowiński rozmawiał na ten temat z premierem Donaldem Tuskiem podczas jego wizyty w Singapurze. Według renomowanego naukowca, to właśnie badania mózgu, w tym zwłaszcza diagnostyka i leczenie udarów, mogą się stać w przyszłości polską specjalnością, jeśli zostanie wykorzystany potencjał w tej dziedzinie. 

- Chciałbym, żeby Polska dołączyła do nieformalnego klubu państw "neuro" - do którego należą już USA, kraje Europy Zachodniej i Izrael - czyli do grona krajów, które zdecydowały się inwestować w neurotechnologię, bo to jest nasza przyszłość - uważa prof. Nowiński. 

Specjalista przypomniał, że prezydent USA Barack Obama zadeklarował niedawno 100 mln dolarów (tylko na 2014 r.) na nowy projekt badań mózgu BRAIN, mający w dłuższej perspektywie pomóc w leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona, autyzm. Z kolei z budżetu UE przekazano na badania nad ludzkim mózgiem w ostatnich siedmiu latach ponad 1,9 mld euro - nakłady na ten cel będą kontynuowane. 

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH