Prof. Tadeusz Maliński z Uniwersytetu Ohio odebrał w środę (15 października) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Naukowiec jest uznawany za pioniera współczesnej nanotechnologii.

Wśród największych osiągnięć prof. Malińskiego wymieniane jest odkrycie, pomiar i opis roli tlenku azotu w regulacji pojedynczych uderzeń serca. Za swoje odkrycia naukowe był dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i chemii.

To drugi honorowy doktorat nadany prof. Malińskiemu przez poznańską uczelnię w ciągu ostatnich miesięcy. W czerwcu prof. Maliński otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM).

Senat Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zdecydował o nadaniu mu honorowego tytułu w marcu tego roku.

- Moja droga życiowa i naukowa zatoczyła krąg - rozpoczęła się w Poznaniu, w Wielkopolsce i przez Amerykę wróciła do Poznania. To dla mnie niezmiernie ważne, że moje naukowe osiągnięcia zostały zauważone i docenione właśnie przez uniwersytety Poznania. Wielkopolska od zarania dziejów jest miejscem prawdziwej pracy organicznej - warto tu być i pracować - powiedział prof. Maliński dziękując za wyróżnienie.

- Miałem możność uczestniczenia w wielkiej naukowej przygodzie, która zaczęła się tutaj, w Poznaniu. Doktorat honoris causa ofiarowany mi przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu jest uwieńczeniem tej przygody - dodał.

Prof. Zbigniew Krasiński z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podkreślił w trakcie uroczystości, że historycznym wkładem prof. Malińskiego do światowej nauki są badania nad rolą tlenku azotu w regulacji pojedynczych uderzeń serca i regulacji pracy mózgu, a także odkrycie podstawowego mechanizmu zaburzeń wydzielania tlenku azotu w układzie sercowo-naczyniowym i mózgu.

Profesor Tadeusz Maliński jest światowej sławy polskim uczonym, pracującym w Stanach Zjednoczonych, wynalazcą w branży biochemicznej, ekspertem medycyny, farmakologii i inżynierii biochemicznej.

Dzięki swoim badaniom odkrył podstawowe molekularne mechanizmy takich chorób jak nadciśnienie, udar mózgu, zawał serca, epilepsja, choroba Parkinsona i Alzheimera. Badania te przyczyniają się do rozwoju nowych, bardziej skutecznych leków stosowanych w leczeniu wielu z tych chorób.

Jednym z pierwszych odkryć profesora było skonstruowanie nanobiosensora, dzięki któremu możliwe stało się wykonanie pomiaru stężenia tlenku azotu w pojedynczej komórce. Tlenek azotu reguluje pracę serca, systemu krwionośnego i mózgu. Wyjaśnienie roli i funkcji tlenku azotu w mechanizmie regulacji pojedynczych uderzeń serca zostało uznane przez wiodące amerykańskie czasopismo kardiologiczne za jedno z dziesięciu najważniejszych odkryć w kardiologii lat 90-tych ubiegłego wieku.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH