Prof. Ratajczak laureatem prestiżowej Nagrody im. Karla Landsteinera

Prof. Mariusz Ratajczak został laureatem Nagrody im. Karla Landsteinera, przyznawanej przez Niemieckie Towarzystwo Transfuzjologii. Nagroda ta jest wręczana raz na dwa lata uznanym badaczom za ich osiągnięcia w dziedzinie transfuzjologii i hemoterapii.

Prof. Mariusz Ratajczak jest pierwszym Polakiem, który otrzyma nagrodę przyznawaną przez Niemieckie Towarzystwo Transfuzjologii (The German Society for Transfusion Medicine - DGTI). Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 9 września 2014 r. w Dreźnie.

Kapituła nagrodziła prof. Ratajczaka za scharakteryzowanie mechanizmów zaangażowanych w mobilizację krwiotwórczych komórek macierzystych i odkrycie bardzo małych podobnych do embrionalnych komórek macierzystych (VSELs) w dorosłych tkankach.

Uczony jest autorem hipotezy - popartej danymi doświadczalnymi uzyskanymi przez jego zespoły badawcze w Polsce i w USA - wykazującej występowanie w szpiku kostnym myszy oraz krwi pępowinowej człowieka komórek posiadających morfologię oraz markery komórek embrionalnych zdolnych do odtwarzania innych narządów. Komórki takie mogą okazać się alternatywnym źródłem komórek embrionalnych wobec tych, które obecnie pozyskuje się w wyniku klonowania terapeutycznego. Mogą tym samym znaleźć zastosowanie m.in. w regeneracji tkanek i narządów.

Badacz dzieli pracę naukową pomiędzy Polskę i USA. Przez wiele lat związany był z Uniwersytetem Pensylwania w Filadelfii. W Polsce pracował w Zakładzie Patologii Komórki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, współtworzył i kierował również Zakładem Transplantologii Collegium Medicum UJ w Krakowie oraz Ośrodkiem Transplantacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Od 2001 r. pracuje na Wydziale Medycznym oraz Wydziale Mikrobiologii i Immunologii Uniwersytetu w Louisville, jest także dyrektorem programu Stem Cell Biology Program w Centrum Leczenia Nowotworów im. Jamesa Grahama Browna tej uczelni. Od 2006 roku jest kierownikiem Katedry i Zakładu Fizjologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Nagrody im. Mikołaja Kopernika przyznawanej przez Ministerstwo Zdrowia; Indywidualnej Nagrody Naukowej im. Jędrzeja Śniadeckiego Polskiej Akademii Nauk; otrzymał też honorowy tytuł Hoenig Endowed Chair in Cancer Biology przyznany przez Uniwersytet Louisville w USA.

Nagroda im. Karla-Landsteinera przyznawana jest co dwa lata od 1972 roku. Laureatami tego wyróżnienia jest m.in. zdobywca Nagrody Nobla w 1996 roku prof. Rolf Zinkernagel.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH