Prof. Nowiński: Polska może stać się centrum innowacyjności

Polska ma ogromny potencjał do rozwoju badań naukowych i może stać się centrum innowacyjności w Europie, a nawet na świecie - przekonywał w czwartek (14 czerwca) prof. Wiesław Nowiński, światowej sławy twórca atlasów mózgu, dyrektor Laboratorium Obrazowania Biomedycznego Agencji ds. Nauki, Technologii i Badań (ASTAR) w Singapurze, na sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Przedstawił jednocześnie swój projekt stworzenia silnej sieci inkubatorów high-tech (tzw. wysokich technologii) w krajach UE, którego celem jest wzmocnienie innowacyjność Europy wobec USA i krajów azjatyckich. Jego realizacja miałaby się rozpocząć od utworzenia pilotażowych inkubatorów w Polsce. Gdyby się sprawdziły, można by utworzyć masywną sieć takich ośrodków w całym kraju, a następnie w całej Europie -tłumaczył prof. Nowiński.

Według niego Polska potrzebowałaby na ten cel 1 mld euro z budżetu UE. Byłaby to jednak inwestycja i gdyby inkubatory przyniosły zysk, 50 proc. z niego byłoby oddane na tworzenie takich samych ośrodków w innych krajach wspólnoty. Prof. Nowiński zamierza przedstawić swoją propozycję za tydzień w Brukseli.

Jak wyjaśnił, Polska ma ogromy potencjał do tworzenia sieci inkubatorów high-tech, bo nasze społeczeństwo należy do najlepiej wykształconych w Europie, mamy bardzo utalentowaną młodzież, która zdobywa nagrody w międzynarodowych konkursach naukowych, a ponadto ciągle jesteśmy krajem stosunkowo tanim, np. w porównaniu z Niemcami.

Badacz zaznaczył zarazem, że aby zrealizować ten projekt konieczne jest przede wszystkim przystosowanie prawa, które uczyniłoby z Polski najbardziej atrakcyjny dla przedsiębiorców i inkubatorów wysokich technologii kraj w Europie, a nawet na świecie. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie podatków - firmy high-tech powinny płacić bardzo niskie podatki lub w ogóle być od nich zwolnione, w zakresie ochrony własności intelektualnej oraz ogólnie o stworzenie atrakcyjnych warunków dla inwestorów.

- Wielu polskich naukowców zastanawia się czy Polskę stać na innowacyjność przy tak niskim finansowaniu nauki. Moje doświadczenia są takie, że Polacy są szczególnie utalentowani do badań naukowych. Brak nam jedynie świadomości, że nauka i technika mają szczególną wartość rynkową - zaznaczył prof. Nowiński.

Jego zdaniem, niezbędna jest zmiana mentalności polskich naukowców odnośnie komercjalizacji wyników badań. Dla polskich naukowców ciągle ważniejsze są jednak publikacje niż patent.

Zdaniem prof. Nowińskiego realizacja w Polsce pilotażowego projektu sieci inkubatorów high-tech mogłaby się przyczynić do zmiany mentalności społeczeństwa odnośnie innowacyjności. Pomogłaby też w kreowaniu prawa sprzyjającego rozwojowi innowacji oraz w zmniejszeniu bezrobocia wśród absolwentów uczelni, którzy mogliby zakładać własne firmy i zatrudniać w nich kolegów. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH