Prof. Jaskólski: z dr. Wlodawerem pierwsi pokazaliśmy strukturę białka wirusa HIV

Ok. 30 lat temu, gdy świat obawiał się pandemii wirusa HIV, prof. Mariusz Jaskólski i dr Alexander Wlodawer ustalili pierwszą strukturę białka tego retrowirusa. Dzięki temu siedem lat później wprowadzono pierwszy racjonalnie zaprojektowany lek przeciwko HIV.

Po latach ich osiągnięcia doceniło jury Polsko-Amerykańskiej Nagrody Naukowej przyznawanej wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i American Association for the Advancement of Science (AAAS).

Prof. Mariusz Jaskólski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu i dr Alexander Wlodawer z Narodowego Instytutu Raka w USA zostali pierwszymi zdobywcami tej nagrody.

W rozmowie z PAP polski badacz wspominał, że jego współpraca z Alexandrem Wlodawerem rozpoczęła się prawie 30 lat temu. - W trudnych czasach lat 80.Polska zdecydowała się na organizację spotkania europejskich krystalografów we Wrocławiu. Wziął w nim udział też krystalograf z USA dr Alexander Wlodawer - powiedział prof. Jaskólski.

Wlodawer szukał współpracowników do nowego laboratorium krystalograficznego, które zakładał w amerykańskim Narodowym Instytucie Raka (National Cancer Institute).

- Ja wcześniej nawet nie wyjeżdżałem na dłuższe staże podoktorskie, bo uważałem, że w Polsce można wszystko zrobić. W dodatku on zajmował się krystalografią białek, badającą strukturę ogromnych ”molekuł życia”, a ja - krystalografią małych cząsteczek. Uważałem wtedy, że to jest cel mojego życia. Kiedy dostałem od niego propozycję współpracy, odpowiedziałem dość arogancko, że mogę przyjechać, ale będę robił tylko małe cząsteczki. Powiedział: proszę przyjechać, zobaczymy - wspominał w rozmowie z PAP prof. Jaskólski.

Dodał, że przez miesiąc rzeczywiście "dłubał" przy swoich małych cząsteczkach. Obok niego - przy sąsiednich biurkach - koledzy pracowali nad palącym zagadnieniem: poznaniem struktury enzymu retrowirusa.

- Celem było rozwikłanie struktury przestrzennej proteazy (białka - PAP) retrowirusa, która stałaby się wzorcem dla racjonalnego poszukiwania terapii dla chorych na AIDS. To był bardzo trudny projekt, więc co chwilę przychodzili do mnie - krystalografa - na konsultacje. Po dwóch - trzech tygodniach byłem w tym projekcie zanurzony po uszy i zupełnie zapomniałem o małych cząsteczkach; zostałem krystalografem białek - opisał prof. Jaskólski.

To, że przyczyną AIDS jest retrowirus, odkryto na początku lat 80. - Było to coś zupełnie nowego i nie bardzo było wiadomo, co z tym zrobić. Brak pomysłu na leczenie wywoływał panikę. Przewidywano, że bez skutecznej terapii dojdzie do pandemii, która może mieć fatalne skutki dla ludzkości - przypomniał rozmówca PAP.

Temu scenariuszowi pomogły zapobiec wspólnie odkrycia Wlodawera i Jaskólskiego w amerykańskim Narodowym Instytucie Raka. Ustalili oni strukturę atomową ważnego białka - proteazy - wirusa HIV.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH