Prof. Giebułtowicz: laureaci medycznego Nobla potrafią tworzyć zespoły badawcze FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Tegoroczni laureaci Nobla w dziedzinie medycyny potrafili stworzyć dobrze funkcjonujące zespoły badawcze. Obecnie ich wychowankowie pracują w licznych laboratoriach - powiedziała PAP prof. Jaga Giebułtowicz, która współpracowała z noblistami.

W  poniedziałek (2 października) w Sztokholmie Komitet Noblowski ogłosił, że laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny zostali trzej Amerykanie: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young. Odkryli oni molekularnych mechanizmy kontrolujące rytmy okołodobowe u organizmów.

Z noblistami miała okazję współpracować polska badaczka prof. Jaga Giebułtowicz, która naukową karierę zaczynała na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, a obecnie pracuje na Oregon State University w USA. Jak ocenił, w rozmowie z PAP, wszyscy tegoroczni laureaci Nobla potrafili stworzyć wokół siebie zgrane zespoły badawcze, a w młodych współpracownikach rozpalili zapał do dalszej pracy naukowej.

Jeffrey'a C. Halla polska badaczka określiła jako "wspaniałego genetyka", ale żyjącego w swoim świecie, wymagającego dużo zarówno od siebie, jak i od swoich studentów. Obecnie badacz jest na emeryturze i mieszka na farmie w stanie Maine. Prof. Giebułtowicz dodała, że mimo swojego wieku noblista nadal aktywnie udziela się na forum naukowym, szczególnie w internecie.

- Jego drugą pasją, poza biologią i genetyką behawioru, jest wojna secesyjna - podkreśliła badaczka. Jej zdaniem Hall wie na ten temat "nadzwyczajnie dużo", a nawet prowadzi wykłady poświęcone wojnie secesyjnej. Dodała, Ze Hall to niecodzienna osobowość, myśląca niezależnie.

Drugi z noblistów - Michael Rosbash - w ocenie prof. Giebułtowicz jest nie tylko świetnym, bardzo ambitnym naukowcem, ale ostatnio silnie angażuje się w działalność popularyzatorską. Określiła go jako postać mniej dostępną niż Hall, chociaż w ostatnich latach to się zmieniło. Natomiast o jego zdolnościach do wygłaszania wykładów świadczy fakt, że jest często zapraszany w charakterze "key note speakera".

Nobliści zwrócili się do Giebułtowicz w latach 80. ubiegłego wieku, kiedy w "Science" opublikowała artykuł na temat zegarów biologicznych w jądrach ciem - odkryła, że zegary te działają bez udziału mózgu i układu nerwowego. Wtedy nie jeszcze było jasne, jaka jest ich funkcja.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH