Prof. Campbell: klonowanie może przyczynić się do odkryć w medycynie

Klonowanie rozwija się wolniej, niż się spodziewałem. Hamowane jest m.in. przez ludzkie obawy. A przecież zastosowanie technologii można uregulować prawnie - mówi prof. Keith Campbell, członek zespołu, który sklonował w 1996 roku owcę Dolly.

Prof. Campbell wskazuje, że do pokonania są bariery etyczne w procedurach klonowania, a to trwa dużo czasu. W jego opinii, klonowanie z genetycznymi modyfikacjami najszybciej rozwijać się będzie w Chinach, Korei Płd., czy w innych państwach azjatyckich. - Myślę, że tam jest większy nacisk, żeby rozwijać rolnictwo. Istnieje tam też mniej etycznych oporów, aby robić pożytek z nowych technologii - uważa naukowiec.

Jego zdaniem, klonowanie może przyczynić się do odkryć w medycynie.

- Jeśli ma się komórki macierzyste, można obserwować rozwój chorób w pewnych tkankach. Można podawać leki i monitorować ich skuteczność. Można też testować efekt leków na konkretne osoby i dobrać najskuteczniejsze dla danego pacjenta. Wszędzie tam, gdzie komórki umierają lub działają nieprawidłowo, potencjalnie mogą być wyleczone przy użyciu terapii komórkami macierzystymi pochodzącymi z klonowania - zaznacza prof. Campbell.

Informuje też, że sklonowany został też już człowiek.

- Ludzkie blastocysty już wytworzono w procesie transferu jądra komórki somatycznej (SCNT). Ale w większości krajów nielegalne jest wszczepianie takich komórek biorcy. Moim zdaniem robienie tego byłoby czymś kompletnie szalonym. Ludzkie embriony są inne niż zwierzęce, bo każdy gatunek jest inny i wydajność klonowania też jest różna. A my nie mamy wystarczająco dużo komórek jajowych, aby wykonać wiele podstawowych badań nad ludzkimi embrionami zanim wszczepimy je pacjentowi - wyjaśnia biolog.

Zaznacza, że klonowanie jest uzasadnione w przypadku owiec czy świń, uzasadnione, aby wskrzeszać wymarłe lub chronić ginące gatunki, ale ''jeśli chodzi o klonowanie z wykorzystaniem genetycznych modyfikacji, powinno się osobno analizować każdy przypadek''.

- Z kolei klonowanie reprodukcyjne ludzi już jest uregulowane w większości krajów - czyli zabronione. A terapeutyczne klonowanie powinno być tak uregulowane, by uniknąć nadużyć - mówi profesor.

Prof. Keith Campbell (ur. w 1954 roku) jest biologiem z brytyjskiego Uniwersytetu Nottingham. Jego badania w szkockim Roslin Institute prowadzone pod kierunkiem prof. Iana Wilmuta doprowadziły w 1996 roku do powstania owcy Dolly - pierwszego ssaka sklonowanego z komórek somatycznych pobranych od dorosłego osobnika. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH