Prawo i medycyna: współpraca polskich uczelni z uniwersytetem w Cambrigde Fot. archiwum

Badania na styku prawa i medycyny mające na celu np. pomoc nieletnim ofiarom przestępstw będą możliwe dzięki podpisanej w sobotę (8 listopada) w Białymstoku umowy o współpracy uniwersytetów z Białegostoku i Katowic z prestiżowym Uniwersytetem Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Ze strony polskiej do międzynarodowej sieci badawczej, która będzie się zajmować rozwiązywaniem prawnych i medycznych aspektów zdrowia człowieka, przystąpiły: lider konsorcjum - Uniwersytet w Białymstoku (wydział prawa) oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Umowę podpisali w Białymstoku dziekan wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) prof. Emil Pływaczewski, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski i dziekan wydziału nauk o zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. Dokumenty podpisano na konferencji nt. ginekologii dziecięcej, która ma być jedną z dziedzin współpracy. Ze strony Uniwersytetu w Cambridge umowę podpisał w Wielkiej Brytanii - a było to widać za pośrednictwem łącz internetowych - znany na świecie kryminolog prof. Lawrance W. Sherman, dyrektor Instytutu Kryminologii Uniwersytetu Cambridge.

Naukowcy chcą prowadzić wspólne badania, wnioskować o ich finansowanie, organizować konferencje naukowe i wydawać wspólne publikacje, bo prawo i medycyna są ze sobą nierozerwalnie związane np. w takiej dziedzinie jak ginekologia dziecięca - mówiła prodziekan wydziału prawa, profesor UwB Ewa Guzik-Makaruk.

Wspólne badania mają dotyczyć m.in zjawisk na styku prawoznawstwa, kryminologii i medycyny. - Kryminologia jest nauką interdyscyplinarną, nauką, która obala szereg mitów. Kryminologia wymaga wyjścia poza pewien schemat. Kryminologia łączy się z psychiatrią, socjologią, medycyną, naukami biologicznymi. Dlatego też nasza sieć będzie zajmowała się problemami o charakterze interdyscyplinarnym. Zdrowie człowieka jest pewną klamrą, która spaja te wszystkie nasze koncepcje badawcze - wyjaśnił dziekan wydziału prawa UwB prof. Emil Pływaczewski.

Już zapowiedział, że w 2015 r. w ramach utworzonej właśnie sieci planowana jest konferencja nt. problemu wykluczenia społecznego. Naukowcy chcą szukać diagnoz, sposobów na rozwiązywanie problemów do zastosowania w praktyce, np. w służbie zdrowia.

- Przede wszystkim chcemy się pochylić nad losami ofiar przestępstw, patologii społecznych i polepszyć ich sytuację - mówił dziennikarzom Pływaczewski. Dodał, że na wydziale prawa powołano np. komisję zajmującą się takimi zagadnieniami jak przemoc czy rasizm. - Ofiary przestępstw wymagają głębokiego wsparcia, zarówno w procesie karnym, jak i w zakresie szeroko rozumianych aspektów związanych z administracją - powiedział Pływaczewski i dodał, że czasami dopiero badania kryminalistyczne obnażają - jak mówił - słabości istniejących rozwiązań.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH