Rejestratory Holtera są powszechnie stosowane w standardowych badaniach serca. Zespół badaczy z Politechniki Łódzkiej zaprojektował i uruchomił zmodyfikowany system akwizycji danych.

„Innowacyjne modyfikacje polegają na dostosowaniu urządzenia do nowych typów badań, niemożliwych do wykonania z wykorzystaniem standardowych rejestratorów Holtera” - wyjaśniają eksperci.

Rejestrator Holtera monitoruje rytm serca na podstawie jego aktywności elektrycznej. Jest to możliwe dzięki elektrodom umieszczonym na ciele pacjenta. Badanie pozwala zapisać krótkotrwałe i napadowe zaburzenia rytmu niemożliwe do wykrycia podczas standardowego badania EKG.

Zespół polskich badaczy: mgr inż. Artur Burtka i mgr inż. Zbigniew Kulesza pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Andrzeja Napieralskiego pracował nad wykorzystaniem wymiennej pamięci Flash w rejestratorze.

Jak wyjaśniają naukowcy, przykładem nowego zastosowania klinicznego jest badanie polegające na wykrywaniu alternansu załamka T, stosowanego w ocenie zagrożenia złośliwą arytmią komorową. Schorzenie to może skutkować nagłym zgonem sercowym. Badanie wykonuje się dotąd wyłącznie za pomocą specjalnych, stacjonarnych urządzeń.

Bardzo zaawansowane prace nad zastosowaniem rejestratorów Holtera w wykrywaniu alternansu są prowadzone pod kierunkiem profesora Andrzeja Napieralskiego w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych PŁ przy współpracy z dr Ewą Trzos z II Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi kierowanej przez prof. dr hab. med. Marię Krzemińską-Pakułę

Innowacja polega m.in. na zastosowaniu nowoczesnych torów analogowych filtrów i wzmacniaczy oraz wysokiej rozdzielczości przetworników analogowo cyfrowych.

– Urządzenie wykorzystuje niezwykle nowoczesny, wysoce zminiaturyzowany 32-bitowy mikroprocesor charakteryzujący się bardzo dużą mocą obliczeniową (konieczną podczas wykonywania nowych, zaawansowanych analiz rejestrowanego sygnału). Jego istotną cechą jest niezwykle mały pobór prądu zasilającego. Ponadto wyposażono je w efektywną obsługę popularnych kart pamięci typu Flash oraz oprogramowanie na komputer osobisty umożliwiające pełną obsługę urządzenia i kart pamięci, a także przeglądanie zarejestrowanego oraz bieżącego przebiegu pracy serca otrzymanego na podstawie sygnału z elektrod – tłumaczy prof. Napieralski.

Dodaje, że zbudowane urządzenie charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem sygnału do szumu, co przy wyjściowym sygnale 16 bitowym pozwala na uzyskanie bardzo dobrego sygnału wejściowego do dalszej obróbki komputerowej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH