Poznań: innowacyjny tomograf i urządzenie do testów biometrycznych

Innowacyjny tomograf oraz urządzenie używane w testach biometrycznych i diagnostyce medycznej to niektóre z projektów naukowych realizowanych na Politechnice Poznańskiej.

Według Działu Informacji i Promocji Uczelni jednym z głośniejszych projektów, nad którym pracowano w ostatnich latach na Politechnice Poznańskiej jest - "Sposób lokalizacji zmian nowotworowych i miażdżycowych metodą obrazowania EPRI". Skrót ten pochodzi od słów "Electron Paramagnetic Resonance Imaging" - obrazowanie metodą Elektronowego Rezonansu Paramagnetycznego. Innowacyjny tomograf jest obecnie na etapie prototypu - poinformowała Jolanta Szajbe z Działu Informacji i Promocji Politechniki Poznańskiej.

- O innowacyjności naszego rozwiązania technicznego w konstrukcji nowego typu tomografu EPRI stanowi możliwość otrzymywania w czasie kilku sekund obrazów rozkładu stężenia tlenu we krwi pacjenta w przestrzeni 3D. Stężenie tlenu we krwi to istotny parametr w wykrywaniu i leczeniu nowotworów. Możliwość obrazowania jego rozkładu stanowi zasadniczy postęp w odniesieniu do innych technik diagnozowania, takich jak PET, MRI i wielu innych - tłumaczy inicjator wynalazku dr Tomasz Czechowski z Laboratorium Tomografii EPR Instytutu Technologii Materiałów na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej.

W porównaniu z innymi metodami już stosowanymi w medycynie istotną zaletą wynalazku jest niezwykle wysoka czułość aparatury na zmiany stężenia tlenu. Kolejna przewaga to zastosowanie słabych pól magnetycznych i częstotliwości z zakresu radiowego o małym natężeniu, w związku z czym pacjent może być wielokrotnie eksponowany na działanie urządzenia. Z tego względu technika ta jest bezpieczna dla pacjenta i otoczenia, a koszty eksploatacji urządzenia będą niskie.

Prace nad wynalazkiem trwały cztery lata i były dofinansowane w ramach PO Innowacyjna Gospodarka w wysokości 8,7 mln zł.

Prototypowe urządzenie zostało nagrodzone złotym medalem z wyróżnieniem oraz specjalną nagrodą Ministra Gospodarki RP na wystawie wynalazków Brussels Innova 2012. Wynalazek otrzymał też złoty medal na IV Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS 2010 i brązowy medal i nagrodę specjalną Departamentu ds. Ochrony Własności Intelektualnej Federacji Rosji - INEUREKA na 111 Międzynarodowych Targach Wynalazczości CONCOURS - LEPINE 2012 w Paryżu.

Miasto Poznań w ramach nagród za najlepsze prace doktorskie nagrodziło opracowanie Teresy Kubiak z Politechniki, która zaprojektowała stację recyklingu samochodów w oparciu o zintegrowany system ochrony środowiska wspomagany procedurami zarządzania ryzykiem generowanym podczas eksploatacji samochodów.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH