Amerykańscy naukowcy poinformowali, że wynaleźli metodę pozwalającą szybko sprawdzić skuteczność leku obniżającego produkcję amyloidu beta. Ten amyloid, to białko, którego nieprawidłowe odkładanie się jest jedną z głównych przyczyn choroby Alzheimera. Naukowcy swoją metodę nazwali SILK.

Lekarze i naukowcy z Washington University School of Medicine opracowali test pozwalający sprawdzić działanie leku o nazwie LY450139 (semagacestat), będącego aktualnie w trakcie badań klinicznych prowadzonych przez firmę Eli Lilly. Przy pomocy nowej metody badania kinetyki tzw. stabilnych izotopów stwierdzili, że badany lek obniża produkcję amyloidu beta u zdrowych ochotników.

- Przeniesienie prac nad lekiem przeciwko chorobie Alzheimera z badań klinicznych na zwierzętach do badań z udziałem ludzi, to zawsze wielkie wyzwanie. Dotychczas nie mieliśmy do dyspozycji metody pozwalającej szybko i dokładnie ocenić działanie leku, a to oznaczało że w pewnym stopniu kierowaliśmy się intuicją podczas dobierania optymalnych dawek leku dla ludzi. Metoda SILK może pomóc wykluczyć taką konieczność - mówi główny autor badań, Randall Bateman.

Badacze  nie są do końca pewni czy za nieprawidłowe odkładanie amyloidu beta w mózgu chorych odpowiedzialna jest zwiększona produkcja tego białka, zmniejszona szybkość rozkładu i usuwania z organizmu, czy obydwie te przyczyny. Doktor Bateman wraz z zespołem próbuje teraz znaleźć odpowiedź na to ważne pytanie przy pomocy nowej metody.

Do momentu, kiedy nie opracowano SILK nie było metody pozwalającej bezpośrednio sprawdzić wielkość produkcji czy też usuwania amyloidu. Skuteczność potencjalnych leków na Alzheimera badano monitorując możliwości poznawcze chorych pacjentów przez długi czas, co było bardzo długotrwałe i kosztowne.

W najnowszym badaniu amerykańskich naukowców podano 20 zdrowym ochotnikom różne dawki LY450139 lub placebo, a następnie poddano ich 36-godzinnemu badaniu testem SILK. Na początku analizy tą metodą uczestnicy otrzymali dożylnie nieznacznie zmodyfikowany aminokwas - leucynę, która jest składnikiem amyloidu beta. Przez kilka kolejnych godzin komórki mózgu wyłapywały znakowaną leucynę i włączały ją do nowo produkowanego amyloidu beta i innych białek.

Potem naukowcy pobierali od uczestników próbki płynu mózgowo-rdzeniowego i określali w nich poziom amyloidu beta ze znakowaną leucyną.

Monitorowanie wzrostu procentowego udziału znakowanego amyloidu beta w czasie pozwoliło naukowcom obliczyć wskaźnik produkcji tego białka. Kolejnym etapem badania metodą SILK było przerwanie podawania znakowanej leucyny i dalsze pomiary amyloidu beta w płynie mózgowo rdzeniowym uczestników. Podczas gdy organizm usuwał stary amyloid beta i produkował nowy, procentowy udział znakowanego amyloidu spadał, co pozwoliło naukowcom określić wskaźnik usuwania (klirens) amyloidu.

Wyniki badań wykazały, że w najwyższej zastosowanej dawce nowy potencjalny lek na Alzheimer'a powoduje aż 84 procentowy spadek produkcji amyloidu beta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH