Powstał polski biodegradowalny implant kości Polski biodegradowalny implant kości. Fot. mat. prasowe

Zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej, pod przewodnictwem prof. Wojciecha Święszkowskiego, opracował metodę wytwarzania biodegradowalnych implantów służących do regeneracji tkanki kostnej.

Bioimplant, opracowany przez zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, wkrótce ma przejść fazę badań klinicznych. Pomysłodawcy powołali spółkę MaterialsCare, która zajmuje się komercjalizacją bioimplantu - podano w informacji dla mediów.

 Z zaawansowanych, biodegradowalnych materiałów, przy użyciu drukarki 3D powstaje implant, którego kształt jest opracowywany na podstawie obrazów tomografii komputerowej pacjenta. Dzięki temu jest on ściśle dopasowany do indywidualnych potrzeb i doskonale wypełnia ubytek kości. Wszczepiony bioimplant stanowi rodzaj rusztowania, umożliwia regenerację tkanki kostnej, a sam ulega powolnemu rozpadowi i zanika, gdy kość jest w pełni ukształtowana.

- Nasz wynalazek jest już z powodzeniem stosowany w terapii zwierząt. U jednego z psów, któremu po usunięciu chorej, zaatakowanej przez nowotwór kości, wszczepiono nasz bioimplant, od pół roku nie ma żadnych przerzutów. Labrador jest pod stałą opieką i kontrolą weterynarzy, a my możemy obserwować, jak po wszczepieniu implantu zdrowa kość przyrasta - mówi dr Barbara Ostrowska, prezes MaterialsCare.

Przywrócenie zdrowia labradorowi i kilku innym psom, które zostały poddane operacji
w warszawskiej klinice weterynaryjnej „Puławska”, dało naukowcom wiele satysfakcji po 6 latach badań naukowych. Ale ich ostatecznym celem pozostaje leczenie ludzi.

Firma MaterialsCare nawiązała kontakt z warszawskim ośrodkiem ortopedyczno-rehabilitacyjnym Centrum Medycyny Sportowej, które do wszczepienia biodegradowalnych implantów wskazuje pacjentów z ubytkami chrząstki stawowej stawu kolanowego. MaterialsCare oraz zespół CMS pracują nad optymalizacją nowatorskiej metody.

- Przygotowujemy się do badań klinicznych, ubiegamy się też o środki finansowe, które pokryją koszty tych badań - mówi dr inż. Barbara Ostrowska.

Chodzi między innymi o fundusze z Unii Europejskiej oraz granty w ramach konkursu STRATEGMED organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. - Mamy jasno określony cel - dążymy do tego, aby z naszych bioimplantów korzystali pacjenci, przede wszystkim cierpiący na nowotwory kości - podsumowuje Ostrowska.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH