Powstaje system umożliwiający rehabilitację osób z afazją Podstawową przyczyną powstawania afazji jest uszkodzenie mózgu Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

System umożliwiający rehabilitację osób, które utraciły zdolność mowy, opracowuje polska firma Neuro Device. Metoda oparta na neurostymulacji pozwoli przyspieszyć proces rehabilitacji osób z afazją, nawet podczas domowej terapii.

Afazja to zaburzenie polegające na utracie zdolności posługiwania się językiem, zarówno w mowie, jak w piśmie. Podstawową przyczyną powstawania afazji jest uszkodzenie mózgu, które może powstać na skutek udaru, urazu głowy czy operacji guza mózgu, podczas której trzeba usunąć struktury, odpowiadające za np. mowę.

Według amerykańskiego Narodowego Instytutu ds. Głuchoty i Innych Zaburzeń Komunikacyjnych (NIDCD) obecnie około 1 na 250 osób na świecie żyje z afazją. Każdego roku dotyka ona około 5 milionów ludzi. Około jedną czwartą stanowią osoby poniżej 40. roku życia.

Standardową terapię afazji stanowią sesje z logopedą, neurologopedą lub neuopsychologiem. Taka terapia działa, kiedy sesji terapeutycznych jest co najmniej pięć w tygodniu. - Koszt takiej liczby zabiegów przechodzi zwykle na pacjenta, co powoduje, że staje się ona często niedostępna. Poza tym na całym świecie systemy opieki zdrowotnej cierpią na brak specjalistów i terapeutów z zakresu afazji - ocenia Paweł Soluch z Neuro Device, który pracuje nad nowym systemem terapii zaburzeń mowy.

Obecnie cierpiący z powodu afazji mają też do dyspozycji systemy komputerowe do rehabilitacji. Na ekranie komputera pojawiają się m.in. zadania, które pacjent musi uzupełniać. Nie są one jednak zindywidualizowane, co utrudnia prowadzenie skutecznej rehabilitacji. Trzecia forma to alternatywna komunikacja, np. przez gesty, czy aplikacje, które umożliwiają posługiwanie się symbolami. - Taka forma jest wygodna, ale niezwykle ograniczona, a ponadto skazuje pacjenta na to, że już nigdy nie wróci do prawidłowego porozumiewania się - mówi Soluch.

Badania wykazują, że skuteczność leczenia afazji o ponad 30-50 proc. (w zależności od typu afazji) poprawia stymulacja mózgu. Nad systemem wykorzystującym neurostymulację pracują m.in. naukowcy z Neuro Device. Opracowywany przez nich system będzie składał się z zakładanego na głowę urządzenia przypominającego czepek oraz specjalnego oprogramowania. Urządzenie będzie regularnie wysyłało impuls elektryczny pomiędzy elektrodami umieszczonymi na głowie. Pacjent w trakcie takiej stymulacji będzie musiał wykonywać określone zadania.

- Nasz mózg działa na zasadzie impulsów elektrycznych. Przepływają one z poszczególnych rejonów mózgu do innych, komunikując kolejny proces poznawczy. Kiedy mamy udar, czy jakieś inne uszkodzenie mózgu, dochodzi do przerwania drogi, przez którą przechodzi impuls elektryczny lub do uszkodzenia ośrodka, który wysyła impuls odpowiedzialny np. za mowę - opisuje rozmówca PAP. -

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH