Powstaje pierwsze w Polsce Akademickie Centrum Badań Klinicznych

Władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podpisały z firmą farmaceutyczną AstraZeneca list intencyjny w sprawie współpracy przy tworzeniu pierwszego w Polsce Akademickiego Centrum Badań Klinicznych.

Jak informuje serwis Nauka w Polsce, centrum ma być pierwszym w naszym kraju ośrodkiem współpracy środowiska akademickiego i biznesu, mającym na celu rozwój badań klinicznych. Ośrodek będzie tworzony na wzór podobnych instytucji istniejących w wielu krajach europejskich.

- Centrum będzie miało formułę otwartą. Oznacza to, że zakładamy w przyszłości współpracę z innymi partnerami - powiedział prof. Sławomir Majewski, prorektor WUM ds. nauki i współpracy z zagranicą.

Dodał, że AstraZeneca pomaga w tworzeniu ośrodka, ponieważ planuje podniesienie standardów i jakości badań klinicznych w Europie Środkowo-Wschodniej, a w Polsce jest pod tym względem wiele do zrobienia. Firma zapewnia ekspertów, którzy mogą edukować i szkolić studentów oraz młodych lekarzy w tej dziedzinie.

Prof. Piotr Fiedor z WUM zaznaczył, że zadaniem Akademickiego Centrum Badań Klinicznych (Academic Clinical Trial Unit - ACTU) będzie m.in. organizacja i koordynacja badań w podległych uczelniom szpitalach klinicznych w dziedzinie diabetologii, pulmonologii, onkologii, gastroenterologii, kardiologii, transplantologii.

- Liczymy też, że firmy będą pomagały nam w prowadzeniu badań przedklinicznych, które nie dotyczą jeszcze leków, ale nowych cząsteczek mogących potencjalnie znaleźć zastosowanie w medycynie - wyjaśnił prof. Majewski.

Według prof. Fiedora, który jest przedstawicielem Polski w Europejskiej Agencji Leków podejmującej decyzje o rejestracji leków i produktów leczniczych, badania kliniczne bezpośrednio wpływają na rozwój ekonomiczny kraju oraz uczelni poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii i terapii finansowanych nie z budżetu państwa, ale przez przemysł farmaceutyczny. Pacjentom otwierają natomiast możliwość skorzystania z najnowszych leków i terapii.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH